27/02/2020
Paliagoura 18 17 17 15 - 67 -
Hall of Fame 17 21 27 20 - 85 -

Excellent Hall of Fame!!

Εξαιρετική η Hall of Fame από την αρχή μέχρι το τέλος, με όλη την οκτάδα να έχει διάθεση και να φτάνει εμφατικά στην 13η νίκη της στην Elite (με 13-8 στην πέμπτη θέση προς το παρόν) μην αφήνοντας περιθώριο στα Paliagoura, που είχαν τον Κασκάνη ακόμα μια φορά σε πολύ καλή κατάσταση (32 π.), αλλά αμυντικά δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν και παλεύουν για την παραμονή (7-14).

Οι τυπικά γηπεδούχοι «πράσινοι», που έχουν μάθει να… ζουν με τις τρανταχτές απουσίες φέτος, μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και οι Κοντορουχάς, Μούσουρας τους έβαλαν μπροστά από νωρίς, με τους Κασκάνη, Τομαρά, Τζανάκη να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το δεκάλεπτο (18-17), ενώ από τους «Φημισμένους» έκανε εντυπωσιακό start ο Σταυρόπουλος, με τους 13 πόντους της ομάδας του να είναι δικοί του (3 τρίποντα).

Με την ίδια εξαιρετική ταχύτητα συνεχίστηκε η δεύτερη περίοδος και με τους «πορτοκαλοκόκκινους» να ανεβάζουν τα ποσοστά τους, αφού οι Βασιλόπουλος, Κατσιάπης, Σταυρόπουλος γύρισαν το σκορ με τρίποντα και οι Χόντος, Γκιόκας, Σαραντόπουλος, Πισιτέλης έκαναν το 35-38 στο ημίχρονο, έχοντας από πλευράς «παλιάγγουρων» τον Κασκάνη να είναι ο μόνος «κίνδυνος», με 14 πόντους σε εκείνο το διάστημα.

Από το τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα άρχισαν να… κυλούν πολύ υπέρ της Hall, αφού οι αλλαγές στα μαρκαρίσματα και η ευστοχία των Πισιτέλη, Βασιλόπουλου, Σαραντόπουλου έφεραν την απόσταση στους 13 πόντους στο 30ο λεπτό (52-65), με τους γηπεδούχους να στηρίζονται πάλι στον «Κάσκα», που δεν βρήκε τόσους χώρους και πήρε βοήθειες μόνο από Βελέντζα και Δασκαλόπουλο στις ρακέτες.

Στο ίδιο τέμπο και στο τέταρτο δεκάλεπτο έμειναν οι «Φημισμένοι», με όλους ανεξαιρέτως να τρέχουν πολύ στην άμυνα και τους Βασιλόπουλο, Σταυρόπουλο, Δισακιά να φτάνουν το σκορ μέχρι τους 82 πόντους, πριν ο Σαραντόπουλος βάλει το… κερασάκι, αμαρκάριστος στην εκπνοή (67-85), με τα Paliagoura να έχουν φρενάρει, αφού οι Κασκάνης, Δασκαλόπουλος, Μούσουρας δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το σκηνικό, παρότι το προσπάθησαν.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Πάνος Σταυρόπουλος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θοδωρής Κασκάνης με 32 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Συνολικά οι «πράσινοι» είχαν 17/33 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 3/7 βολές, 32 ριμπάουντ (7-25), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «πορτοκαλοκόκκινους» να τελειώνουν το ματς με 17/41 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 9/17 βολές, 40 ριμπάουντ (10-30), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Κασκάνης 32, Μούσουρας 7, Δασκαλόπουλος 7, Κοντορουχάς 6, Τομαράς 6, Τζανάκης 5, Βελέντζας 4 (11 reb), Σουρλίγκας

Hall of Fame (Χόντος): Σταυρόπουλος 22, Βασιλόπουλος 12, Πισιτέλης 12, Δισακιάς 11, Κατσιάπης 11, Σαραντόπουλος 10, Χόντος 4, Γκιόκας 3

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η συνολική απόδοση των «Φημισμένων», που δεν φρέναραν ούτε λεπτό και έδειχναν να το διασκεδάζουν σε όλο το ματς.