14/04/2024
Run & Gun B.C 25 12 20 22 - 79 -
G-vana 22 19 13 26 - 80 -

Έχει και τελικό για τη G-Vana!

Πλούσιο σε θέαμα και σκορ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μποτώνη να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να τραβάει το κουπί για τους Run n Gun και τον Μαντζιώρη να είναι αποτελεσματικός από μέση απόσταση για τους πράσινους. Ο Παπαδόπουλος συνδέθηκε από τη γραμμή των 6,75, όπως και ο Αχτίπης για τους γηπεδούχους και τους φιλοξενούμενους αντίστοιχα, με τους πρώτους να παίρνουν ελαφρύ προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, μετά το δίποντο του Γεώργα, 25-22.

Οι Run n Gun ξεκίνησαν να πιέζουν ψηλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, γεγονός που τους έδωσε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και έστειλε τη διαφορά στο συν επτά! Η G-Vana έφερε και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα της, βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Ζιάκανου και του Αχτίπη, για να έρθει ο Θάνος και να γράψει με ένα δεξί λειαπ το 37-41, σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο, παρά τη προσπάθεια του Ντούφα.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Run n Gun έβγαλαν πολύ περισσότερη ενέργεια, έτρεξαν ένα γρήγορο 7-0 σερί με τους Νούκε, Βέργη και Τρίμμη και πήραν ξανά τα ηνία του ματς. Ο Θάνος, ο Αχτίπης και ο Μαντζιώρης ηγήθηκαν της επιθετικής προσπάθειας της G-Vana, όμως ο Μποτώνης έδειξε πολύ αποφασισμένος και με έξι συνεχόμενους πόντους στο τέλος έβαλε σε προνομιακή θέση την ομάδα του, 57-54.

Ξεκινώντας τη τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Κριθαρούλας και ο Μοσχόπουλος βρήκαν τους κενούς χώρους στην άμυνα των κόκκινων και έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού τους τυπικά φιλοξενούμενους στο τρίλεπτο, 61-62. Ο Νούκε φώναξε παρών με δύο συνεχόμενα τρίποντα, ο Αχτίπης και ο Μαντζιώρης ήταν ψύχραιμοι στη γραμμή των βολών, ο Μποτώνης έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο, αλλά η μία βολή του Μαντζιώρη και η άμυνα της G-Vana στη τελευταία φάση ήταν αυτά που της χάρισαν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τις Μίνωες για το στέμμα του πρωταθλητή!

Betsson MVP για τη G-Vana αναδείχτηκε ο Βαγγέλης Ζιάκανος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους Run n Gun ξεχώρισε ο Γιάννης Μποτώνης με 30 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ.

Run ‘n Gun (Αλεφαντινός): Βέργης 9, Γεωργακίου, Γεώργας 2, Δημητρόπουλος 2, Καλλιάρας, Κουρτέσης, Μποτώνης 30, Νουκε 13, Ντούφας 4, Παντελάκης 4, Παπαδόπουλος 16, Τρίμμης 3.

G-Vana (Ψωμιάδης): Αχτίπης 15, Ζιάκανος 15, Θάνος 18, Κριθαρούλας 8, Κώτσιας 2, Λιάνας, Μαντζιώρης 9, Μοσχόπουλος 13, Φραγκούλης, Ψωμιάδης.

Τι μας άρεσε: Το πολύ αγχωτικό φινάλε του παιχνιδιού!