10/12/2022
Φιορετσίνα 9 17 20 13 - 59 -
Pink Flamingos 18 8 7 13 - 46 -

Έχει… ξεχάσει να χάνει

Δεν ξέρει τι σημαίνει η λέξη ήττα στα τελευταία 5 παιχνίδια η Φιορετσίνα, που το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου πανηγύρισε ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στους Pink Flamingos με 59-46. Αυτή ήταν η 7η νίκη της Φιορετσίνα, που μετράει και 5 ήττες, ενώ ίδιο είναι και το ρεκόρ των Flamingos μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι. Ο Αντωνόπουλος από την μεριά του έδειχνε πως είναι σε καλή μέρα και έδινε λύσεις στην ομάδα του, ενώ και ο Ζαχαρόπουλος ήταν δραστήριος επιθετικά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα,οι Pink Flamingos να χτίσουν μία μικρή διαφορά στη πρώτη περίοδο,η οποία τους βρήκε μπροστά με 18-9.

Η Φιορετσίνα κατάλαβε στο δεύτερο δεκάλεπτο πως,αν θέλει να πάρει κάτι από το συγκεκριμένο ματς θα έπρεπε να ανεβάσει την απόδοσή της,κάτι το οποίο τελικά και έκανε.Ο Αθανασόπουλος έκανε την αρχή,με ένα τρίποντο για το 14-19,και παρά την απάντηση του Ζαχαρόπουλου, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πλησιάζουν. Στη συνέχεια,με συνεχόμενα καλάθια του Ακρίτα,έπιασε τόπο η αντεπίθεση των γηπεδούχων,οι οποίοι κατάφεραν να πιάσουν τους αντιπάλους τους και να πάνε στο ημίχρονο με το ισόπαλο 26-26.

Με φόρα μπήκε και στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιορετσίνα που κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ και με τις προσπάθειες του Κ.Ξυλογιαννόπουλου και του Μακρίδη, έφερε το σκορ στο 40-31. Ο Αντωνόπουλος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση για τους Pink Flamingos, ωστόσο ο Μακρίδης με καλάθι και φάουλ τους έκοψε τα «φτερά» ,με αποτέλεσμα το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους στο +13 και συγκεκριμένα στο 46-33.

Όσο και αν προσπαθούσαν οι Pink Flamingos να ρίξουν κάπως την διαφορά, οι παίκτες της Φιορετσίνα είχαν την ψυχολογία που χρειαζόντουσαν και έβρισκαν εύκολα την απάντηση. Ο Κ.Ξυλογιαννόπουλος  συνέχισε να είναι ζεστός πίσω από τα 6.75  και με συμπαραστάτη τον Αθανασόπουλο η διαφορά έμεινε στο +13 μέχρι το τέλος. Έτσι η Φιορετσίνα πανηγύρισε την 7η νίκη της, με το τελικό 59-46.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιώργος Μακρίδης που είχε συνολικά 18 πόντους, 1 ασίστ, 3 κλεψίματ και 6 ριμπάουντ.

Η Φιορετσίνα μέτρησε 10/29 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 9/15 βολές, 38 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Παράλληλα είχε 7 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Όσον αφορά τους Pink Flamingos, είχαν συνολικά 15/41 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 7/15 βολές και 38 ριμπάουντ. Έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Φιορετσίνα(Στασινόπουλος): Αθανασόπουλος 9(2ρ.), Ακρίτας 5(1ρ.), Γεωργακόπουλος 5(5ρ.), Μαγκούτης, Μακρίδης 18(6ρ.), Μαλακός 3(8ρ.), Μητσόπουλος, Ξυλογιαννόπουλος Β. 3(5ρ.), Ξυλογιαννόπουλος Κων. 14(5ρ.), Παπαγιάννης, Στασινόπουλος 2(2ρ.)

Pink Flamingos(Ζαχαρόπουλος): Αντωνόπουλος 11(9ρ.), Γεωργακόπουλος 4, Ζαχαρόπουλος 14(9ρ.), Κατσούλας 2(10ρ.), Κουβάτης, Λαμπρινός 12(7ρ.), Μπουράνης 2(2ρ.), Τασσόπουλος 1

Τι μας άρεσε:Το επιθετικό ξέσπασμα της Φιορετσίνα στο τρίτο δεκάλεπτο.