06/01/2020
Los Abeles Fakers 10 12 6 15 - 43 -
Αμόκ 17 16 12 27 - 72 -

Έχει πάρει φόρα η Αμόκ!

Το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στον πέμπτο όμιλο της D2-League πήρε χθες το βράδυ στο ΣΕΦ η Αμόκ, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής επιβλήθηκε των Los Abeles Fakers με 43-72!

Η Αμόκ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 6 συνεχόμενους πόντους του Ορφανού, 5 του Αβαρκιώτη και τρίποντα των Τρυγωνόπουλου – Fisherman, προηγήθηκε με 7-17, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του δεκαλέπτου, 10-17, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων από την περιφέρεια ο Φωτεινός, ενώ νωρίτερα 5 πόντους έβαλε ο Θανάσης Βογιατζής και 2 ο Μαυρακάκης.

Με 5 νέους πόντους του Θανάση Βογιατζή και βοήθειες των Μαυρακάκη, Δαμία και Φωτεινού, οι Los Abeles Fakers μείωσαν στους 3, 18-21, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Τρυγωνόπουλος (6π), Χρήστου (4π) και Ορφανός (4π) βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν και έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 22-33!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αμόκ κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 5 ακόμη πόντους του Τρυγωνόπουλου και 4 του Ορφανού, ξέφυγε στους 17, 28-45! Δεν μπόρεσαν οι πράσινοι να αντιδράσουν σε εκείνο το διάστημα, με τους Θανάση Βογιατζή, Δαμία και Μαυρακάκη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 28-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο και με δράστες τους Fisherman (6π), Ορφανό (5π), Αβαρκιώτη (5π), Χρήστου (5π) και Γιαννόπουλο (4π), έφτασε στην άνετη νίκη με 43-72! Για τους Los Abeles Fakers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Δαμίας (6π), Θανάσης Βογιατζής (5π) και Φωτεινός (4π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/21 βολές, 16/41 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 22 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/7 βολές, 23/43 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Θανάσης Βογιατζής με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 βολές, 6/13 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος της Αμόκ για ακόμη μια φορά ο Ορφανός με 19 πόντους, αγγίζοντας το quatre – double με 8/13 δίποντα και 1/7 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 8 λάθη.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Βογιατζής Θ. 17, Λουκαΐτης 1, Κωνσταντουδάκης, Δαμίας 8, Βογιατζής Π., Φωτεινός 11 (1), Μαυρακάκης 6

Αμόκ (Κρητικάκης): Fisherman 9 (3), Κρητικάκης, Κανταρίδης, Γιαννόπουλος 6, Ορφανός 19 (1), Αβαρκιώτης 12 (2), Χρήστου 10, Τρυγωνόπουλος 16 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Αμόκ!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Παναγιώτη Βογιατζή στα πρώτα λεπτά του ματς!