Old Firm BC 15 17 12 16 - 60 -
Intercity BC 10 14 11 10 - 45 -

Έχει πάρει φόρα η Old Firm!

Το νικηφόρο σερί της στην Development League διεύρυνε η Old Firmζ αφού επικράτησε δύσκολα της Intercity σε παιχνίδι που έγινε στο Athens Sports Hall.

Έχοντας περισσότερη ενέργεια και καθαρό μυαλό, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με τρίποντα των Καλαμπάκου και Κανελλόπουλου και δίποντο του Γερονικόλα προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 15-10. Οι φιλοξενούμενοι στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Στρίκου και του Μπόζα και έμειναν κοντά στο σκορ.

Οι παίχτες της Old Firm εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Κανελλόπουλου και την κυριαρχία των Γερονικόλα και Τρωγάδα μέσα στο ζωγραφιστό και πήραν ένα καλό προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (32-24). Οι παίχτες της Intercity είχαν σε καλή κατάσταση τον Σταματόπουλο, όμως έπρεπε να δώσουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα χάρη στα καλάθια του Καλαμπάκου και του Γερονικόλα και έγιναν το μεγάλο φαβορί για τη νίκη (44-35). Οι φιλοξενούμενοι που πήραν σκορ κυρίως από τον Σταματόπουλο είδαν το έργο τους να γίνει ακόμη πιο δύσκολο.

Με πρωταγωνιστές τους Σταυρόπουλο και Νικολάου η Intercity προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς χωρίς αποτέλεσμα. Η Old Firm έκανε άψογη διαχείριση, πρόσθεσε στην επιθετική της εξίσωση τον Παϊκόπουλο και έφτασε πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 60-45 στη νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γερονικόλας με double double και 16 πόντους (8/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/3 βολές, 16 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/45 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 2/10 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/46 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 9/23 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Old Firm: Βασιλείου 1, Γερονικόλας 16, Καλαμπάκος 9 (1), Κανελλόπουλος 11 (3), Μακρής 2, Μουγκαράκης 5, Ναστούλης, Ντραγκότι, Παϊκόπουλος 12, Τρωγάδας 4

Intercity: Αργυριάδης, Μπαλαφούτης 4, Μπόζας 7, Νικολάου 7, Σπαής 1, Σταματόπουλος 7, Σταυρόπουλος 11 (2), Στρικος 8