14/02/2023
Blastiakos 24 23 24 24 - 95 -
Beerokoillers 15 15 14 12 - 56 -

Έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει ο Blastiakos!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, ο Blastiakos συνέχισαν την ξέφρενη πορεία του, καθώς παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησε των Beerokoillers με σκορ 95-56. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Παντελάκης με 23 πόντους , 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Κεφαλάς είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της περιόδου βρήκε τον Blastiako με σκορ 24-15. Ο Σωτηρίου σε 9:51 λεπτά συμμετοχής πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση με 8 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση Τυροπώλης με 7 και μόλις ένα χαμένο σουτ. Στον αντίποδα, ο Αλεξανδρος Νεοφύτου αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 8 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η παρουσία του Παντελάκη βοήθησε τους γηπεδούχους να αυξήσουν την ένταση στο παιχνίδι τους και συνεπικουρούμενος από τον εκπληκτικό Μόκα(12π) έκλεισαν το ημίχρονο στο συν δεκαεφτά με σκορ 47-30. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κεφαλάς και Κοσμαδάκης αποτέλεσαν τα δύο πιο σημαντικά κομμάτια του επιθετικού παζλ των Beerokoillers με 6 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης ξεδίπλωσαν όλες τις πτυχές του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που τους χαρακτηρίζει ως ομάδα, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες και με τους Μόκκα, Παντελάκη και Θεοδωρομανωλάκη να ηγούνται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού με το υπέρ 71-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το μοναδικό αναπάντητο ζήτημα να παραμένει το αν η παρέα του Γεροντάκη θα έφτανε τους εκατό πόντους. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τον Blastiako να πανηγυρίζει ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Development  με το εμφατικό 95-56.

Ο Blastiakos είχε 19/41 δίποντα, 17/41 τρίποντα, 6/12 βολές, 44 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/42 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 4/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 17 λάθη .

Blastiakos(Γεροντάκης): Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης 7, Θεοδωρομανωλάκης 8, Λόλας 2, Μόκκας 23, Παντελάκης 23, Σωτηρίου 13, Τυροπώλης 17.

Beerokoillers(Μανδηλαράς) : Κεφαλάς 15, Κοσμαδάκης 6, Λιάγκος, Λιακόπουλος 8, Μανδηλαράς 15, Νεοφύτου 12.

Τι μας άρεσε : Το πόσο καλά διάβαζε το παιχνίδι και στις δύο πλευρές του γηπέδου ο Παντελάκης!