08/03/2020
Basket Maniacs 8 13 7 10 - 38 -
G-vana 18 11 11 17 - 57 -

Έχει πάρει φόρα… παραμονής η G-Vana!

Νέα σπουδαία νίκη πήρε η G-Vana στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την 16η αγωνιστική επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος των Basket Maniacs με 38-57 και έφτασε στην βαθμολογία τους Μίνωες και τους Tebelwolves!

Με τους Τζανάκη και Γεωργακόπουλο να ξεκινούν ορεξάτοι το παιχνίδι με 11 και 5 πόντους, αντίστοιχα, η G-Vana προηγήθηκε με 3-15, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 8-18. Ο Καλαμιώτης με 5 πόντους και ο Negrin με ένα τριποντάκι ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το ματς στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Χαλτούπης ηγήθηκε της επίθεσης της ομάδας του με 5 πόντους και την έστειλε στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 21-29. Τους Basket Maniacs κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Negrin και Γαλληρόπουλος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης, η ομάδα του Τριανταφύλλου έφτασε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο +14, 24-38, χάρη σε 6 συνεχόμενους πόντους του Ψωμιάδη και τριποντάκι του Τζανάκη. Επιθετικό πρόβλημα αντιμετώπισαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες των Στασινόπουλου – Δημητριάδη, με τον Negrin να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που έβαλε. Σκορ τρίτης περιόδου 28-40!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τζαμαϊκανοί δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με τους Ψωμιάδη (4π), Λιάνα (4π) και Μπαρμπέρη (4π) να πετούν φωτιές, έφτασαν δίκαια στην μεγάλη νίκη με 38-57! Δεν μπόρεσαν να παλέψουν μέχρι το φινάλε για την ανατροπή οι “Μανιακοί”, με τον Στενάκη να πετυχαίνει τους 4 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/20 βολές, 11/43 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/6 βολές, 21/57 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 10 (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 2/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 2 τάπες. Mvp  της G-Vana ο Λιάνας με 6 πόντους, έχοντας 3/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Basket Maniacs (Δημητριάδης – Στασινόπουλος): Negrin 13 (2), Δανιάς 2, Σασσάς 2, Καλαμιώτης 10 (1), Στενάκης 4, Γαλληρόπουλος 6

G-Vana (Τριανταφύλλου): Pecani 2, Χαλτούπης 5, Γεωργακόπουλος 7 (1), Λιάνας 6, Γρηγορόπουλος 2, Ψωμιάδης 10, Τζανάκης 19 (3), Μπαρμπέρης 6

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της G-Vana από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης!