12/10/2019
Ιχώρ 11 9 21 6 - 47 -
Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριορς 7 10 5 9 - 31 -

Έχει την εμπειρία ο Ιχώρ!

Ο Ιχώρ, παρόλο που κατέβηκε με αρκετές απουσίες, πήρε τη νίκη με 47-31 κόντρα στους Golden State Μουργόριορς στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Τo παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά νευρικά, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Αυτό αποτυπώνεται στο 11-7, που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ του Ιχώρ, που είχε σε καλή μέρα τον Ευαγγέλου με 4 πόντους. Από την άλλη, για τους Μουργόριορς, 5 πόντους σημείωσε ο Ορέστης Κοντογιάννης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο χαμηλός ρυθμός συνεχίστηκε κάτι που έδειχνε να βολεύει περισσότερο τους Μουργόριορς, οι οποίοι είχαν πληρότητα στην επίθεση αφού σκόραραν οι Νικήτας, Κοντογιάννης Ορέστης, Κοντογιάννης Αλέξανδρος, Μπούρας και Κυριακόπουλος. Για την ομάδα του Μπάστα, 4 πόντους έβαλε ο Ευαγγέλου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 20-17 υπέρ του Ιχώρ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο καθοριστικό για το παιχνίδι. Ο Ιχώρ με πολύ καλή άμυνα (δέχτηκε μόλις 5 πόντους), αλλά και με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση, έτρεξε ένα επιμέρους 21-5 σερί και προηγήθηκε με 41-22, κάνοντας μεγάλο βήμα για τη νίκη. Πιτσικάλης από τη μία με 8 πόντους και Ορέστης Κοντογιάννης από την άλλη με 3, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιχώρ με την τεράστια εμπειρία του, αλλά και με την σωστή διαχείριση από τον πάγκο, κράτησε το προβάδισμα του και πήρε τη νίκη με 47-31. Για τους Μουργόριορς, που παρά την ήττα έδειξαν κάποια καλά στοιχεία, 4 πόντους έβαλε ο Νικήτας.

MVP του παιχνιδιού ήταν ο Χρήστος Ευαγγέλου με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κοντογιάννης με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 15/47 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 5/7 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα, έκαναν 6 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι Μουργόριορς είχαν 13/42 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 2/10 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές τη μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 1 τάπα.

Ιχώρ (Μπάστας): Πιτσικάλης 15, Στάμαργας 6, Πετρίδης 6, Σταμάτης, Νάζος 3, Ευαγγέλου 17

Γκόλντεν Στέιτ Μουργόριος (Μπεκιάρης): Κυριακόπουλος 2, Τσιριγώτης 4, Νικήτας 6, Χρηστάκος, Μπούρας 2, Μπεκιάρης 2, Κοντογιάννης Ο. 10, Κοντογιάννης Α. 5

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!