47
Aces 12 20 9 6 - 47 -
Intercity BC 21 7 10 15 - 53 -

Έχει τον τρόπο της η Intercity!

Το μεσημέρι του Σαββάτου στο ΓΣΠ η Intercity άντεξε στην αντεπίθεση των Aces και επικράτησε με 47-53, φτάνοντας τις 4 νίκες στη φετινή Development League.

Εξαιρετική εκκίνηση για την ομάδα του Μπαλαφούτη που σκόραρε με μεγάλη συνέπεια χάρη στους Νικολάου, Μπόζα (5π.), Αργυριάδη (5π.) και Σταματόπουλο (4π.), χτίζοντας από νωρίς διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι Άσσοι, παρά την προσπάθεια των Μουστακάτου (5π.), Μπατζάκα (4π.) και Γιαζιτζόγλου (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-21.

Στη συνέχεια του πρώτου μέρους τα δεδομένα άλλαξαν, καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι. Διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς και έχοντας για πρωταγωνιστές Μουστακάτο (7π.), Γ. Κοντακιώτη (4π.), Μπατζάκα (3π.), Περράκη (3π.) και Γιαζιτζόγλου (3π.), οι Aces έτρεξαν με επιμέρους 20-7 και πήραν κεφάλι στο σκορ. Προβλημάτισε με την εικόνα της η Intercity που σκόραρε μόλις 7 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια με -4. Σκορ ημιχρόνου, 32-28.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-10 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Περράκης (3π.), Κοζανίδης (2π.), Γιαζιτζόγλου (2π.) και ο αρχηγός Γ. Κοντακιώτη (2π.) τράβηξαν το κουπί για τους γηπεδούχους που διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Στην αντίπερα όχθη, η Intercity παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής, βρίσκοντας λύσεις από τους Σταματόπουλο (3π.), Συρνιώτη (3π.) και τον αρχηγό Μπαλαφούτη (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στις ειδικές καταστάσεις. Η Intercity αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και με πρωταγωνιστές τους Νικολάου (4π.), Μπαλαφούτη (4π.), Σπαή (4π.) και Συρνιώτη (3π.) προστάτεψε αποτελεσματικά το καλάθι της, φτάνοντας δίκαια στη νίκη. Κόλλησαν επιθετικά στο φινάλε οι γηπεδούχοι που σκόραραν μόλις 2 φορές εντός πεδιάς.

Στο τέλος του αγώνα, οι Aces είχαν 11/48 δίποντα, 6/14 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Intercity είχε 14/37 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 17 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολάου με 10 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου με 10 πόντους και double-double, έχοντας 4/7 δίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 6 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 μπλοκ.

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 10, Κοζανίδης 2, Κοντακιώτης Γ. 7, Μαραβέλιας, Μουστακάτος 15 (4), Μπατζάκας 7, Περράκης 6 (2).

Intercity BC (Μπαλαφούτης): Αντωνίου, Αργυριάδης 5, Μπαλαφούτης 8 (1), Μπόζας 5 (1), Νικολάου 10 (1), Σπαής 4, Σταματόπουλος 14 (1), Σταυρόπουλος, Συρνιώτης 7 (1).

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές σε μομέντουμ και προβάδισμα.