10/02/2024
Μίνωες 20 13 21 20 - 74 -
Ερυθρός Σταυρός 20 17 16 15 - 68 -

Έχεις Αλτσαντζή, έχεις νίκη!

Ο Ερυθρός μπήκε μπροστά στο σκορ και δεν έλεγε να αφήσει το προβάδισμα, με τον Αγραπίδη να είναι κάτι παραπάνω από αποδοτικός και να ξεχωρίζει. Από την άλλη το δίδυμο Βογιατζή και Αλτσαντζή μοιράστηκε τις προσπάθειες και το σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-20. Ο Τσέκα έκανε τα πάντα να φαίνονται εύκολα, έκλεβε, έτρεχε στο αιφνιδιασμό, σκόραρε και κράτησε μπροστά τον Ερυθρό με σκορ 33-37!

Ο Κουτουζής ήξερε πως οι Αγραπίδης και Τσέκα ήθελαν στήριγμα, τους το έδωσε και το συγκλονιστικο τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-53, καθώς ο Αλτσαντζής από την άλλη δεν... κοβόταν και η διαφορά και το προβάδισμα άλλαζε χέρια σχεδόν ανά κατοχή! Στα τελευταία όμως 10 λεπτά του αγώνα, οι Μίνωες ήταν πιο ψύχραιμοι, ο Αλτσαντζής το πήρε στην κυριολεξία πάνω του και έφερε τη νίκη στην παρέα του με τελικό σκορ 74-68.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλτσαντζής με 31 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κριστιάν Τσέκα με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 28/55 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 6/11 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/40 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 8/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 14 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.