14/02/2020
Brazzerzz Beachterzz 9 15 13 15 - 52 -
Capital Con-Trolls 7 15 17 14 - 53 -

Έχεις Νίκα, είσαι καλός!

Ντέρμπι για γερά νεύρα παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Μενιδίου ανάμεσα στους Brazzerzz Beachterzz και τους Capital ConTrolls, στο οποίο νικητές ήταν οι δεύτεροι με 52-53! Οι γηπεδούχοι Brazzerzz Beachterzz έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, καθώς με 4″ να απομένουν ο Φώτης Δριβάκος σκόραρε καλάθι και πήρε και φάουλ, αλλά δεν αξιοποίησε την βολή και έτσι οι ConTrolls κέρδισαν.

Με το πόδι στο γκάζι ξεκίνησαν οι Brazzerzz Beachterzz, οι οποίοι πέτυχαν εφτά σερί πόντους για να πάρουν από νωρίς προβάδισμα στο ματς. Στα πρώτα πέντε λεπτά προηγήθηκαν με 9-2, όμως οι Capital ConTrolls αντέδρασαν και ισορρόπησαν το παιχνίδι για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο 9-7. Ο Φώτης Δριβάκος ήταν πρώτος σκόρερ για τους Brazzerzz Beachterzz, ο Φουρτάκας πέτυχε τέσσερις για τους ConTrolls.

Στο ίδιο έργο θεατές στην δεύτερη περίοδο καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Χωρίς καμία ομάδα να καταφέρει να ξεφύγει φτάσαμε στα 3'50 πριν το τέλος για να πάρουν το πρώτο προβάδισμα στο ματς οι Capital ConTrolls με 18-19. Από εκείνο το σημείο οι Brazzerzz Beachterzz αντέδρασαν σωστά και με σωστές επιθέσεις πέρασαν μπροστά και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 24-22. Ο Βγενόπουλος σκόραρε πέντε πόντους και ο Μανωλάτος τέσσερις για τους Beachterzz, ο Λυκογιάννης με δύο τρίποντες βόμβες έβαλε έξι και ο Νίκας πέντε για τους Capital ConTrolls.

Πόντο πόντο συνεχίστηκε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο μέχρι και τα μέσα της. Οι Capital ConTrolls κατάφεραν και πήραν βραχεία κεφαλή με 30-33 (4’05”) και οι Brazzerzz Beachterzz ισοφάρισαν σχεδόν δύο λεπτά αργότερα 33-33. Με δύο τρίποντα στο τέλος οι ConTrolls ξέφυγαν 34-39, για να πετύχει ένα τρίποντο επίσης ο Ζώτος και να γράψει το 37-39 σκορ δεκαλέπτου. Ο Ζώτος ήταν πρώτος σκόρερ των Beachterzz με πέντε, ο Καλπούζος έβαλε οχτώ για τους ConTrolls.

Με τέσσερις γρήγορους πόντους ξέφυγαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι Capital ConTrolls με 37-43. Όμως οι Beachterzz με σωστές αποφάσεις σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν και πέρασαν μπροστά με 48-45 και 2’41” να απομένουν για την λήξη. Οι ConTrolls δεν τα παράτησαν και κατάφεραν με τρίποντο του Λυκογιάννη στα τελευταία 45″ να προηγηθούν με 48-52! Δίποντο από τον Ζώτο και κατευθείαν φάουλ πάνω στον Λυκογιάννη, που πέτυχε μόνο μία βολή για να γράψει το 50-53 με 18″. Ο Φώτης Δριβάκος με 4″ στο ρολόι κατάφερε και σκόραρε και κέρδισε μία έξτρα βολή, όμως ήταν άστοχος και έτσι η ομάδα του ηττήθηκε με 52-53. Ο Ζώτος έβαλε άλλους πέντε πόντους και ο Δριβάκος Φ. άλλους τρεις για τους ηττημένους, ο Νίκας πέτυχε οχτώ και ο Λυκογιάννης πέντε για τους νικητές.

Mvp του αγώνα ήταν ο Κώστας Νίκας με 17 πόντους (1/4 βολές, 8/13 δίποντα και 0/2 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη. Καλύτερος από την μεριά των ηττημένων ήταν ο Φώτης Δριβάκος με 13 πόντους (1/7 βολές, 6/9 δίποντα), 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι Brazzerzz Beachterzz είχαν 6/21 βολές, 17/39 δίποντα, 4/22 τρίποντα. Είχαν επίσης 45 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 7 λάθη. Οι Capital ConTrolls από την άλλη, είχαν 6/18 βολές, 16/37 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 38 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz (Βγενόπουλος): Ζώτος 12 (2), Πίλτσης 6 (8ρ), Βγενόπουλος 6 (1), Μανωλάτος 6 (6ρ), Δημητριάδης 7 (1τρ 15ρ), Δριβάκος Φ. 13 (11ρ), Δριβάκος Α. 2.

Capital Con Trolls (Παπαχριστόπουλος): Μαρζάβας 2, Καλπούζος 13 (1τρ 6ρ), Θεοδώρου, Αθανάσαινας 2, Ξανθάκης 2, Νίκας 17 (11ρ), Λυκογιάννης 13 (4τρ 6ρ), Κατσάτσος, Φουρτάκας 4.

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη που μας κράτησε σε αγωνία μέχρι τέλους.