27/11/2023
L' Ovelha Negra 12 10 15 10 - 47 -
Komodo Dragons 12 18 18 16 - 64 -

Έχουν βρει ρυθμό οι Komodo Dragons!

Το βράδυ της Δευτέρας 27 Νοεμβρίου στο δροσερό Basketaki Arena, οι Komodo Dragons δυσκολεύτηκαν για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην L”Ovelha Negra, αλλά με τον Γιώργο Δεληγιάννη να βρίσκεται σε μεγάλη ημέρα κατάφεραν να επιβληθούν σχετικά άνετα με 47 – 64.

Οι ομάδες έδωσαν δαιμονιώδη ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και το σκορ να μένει στο ισόπαλο 12 – 12. Η L' Ovelha Negra πατούσε καλύτερα στο πρώτο πεντάλεπτο με οδηγό τον Σπάθη με 5 πόντους και τον Σηφακάκη να σκοράρει ένα τρίποντο, με τους Δράκους να επιστρέφουν στη συνέχεια και με μπροστάρη τον Βαζαίο με 5 πόντους να φέρνουν το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι με τον Δεληγιάννη να αλλάζει τις ισορροπίες μπήκαν σε θέση οδηγού και με το δίδυμο Κλεφτόγιαννη με 5 και Ρόκιζα με 4 πόντους αντίστοιχα να κουβαλούν την επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 22 – 30. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Γρηγορόπουλου έδειξε έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα και είχε τον Σηφακάκη να ξεχωρίζει στην επίθεση με 5 πόντους.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους και με την τριπλέτα Ελ Νταούντ(6), Δεληγιάννη(5) και Κλεφτόγιαννη(4) στα γκαρντ να ρυθμίζουν την ροή του παιχνιδιού, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18! Για τους γηπεδούχους που παραπάταγαν στην αρχή αλλά βρήκαν ρυθμό μετά από 6 λεπτά, Σπάθης και Σηφακάκης έβαλαν από 5, μειώνοντας σε 37-48.

Οι πράσινοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να τελειώσουν νωρίτερα την υπόθεση νίκη και με τον Δεληγιάννη μπροστάρη με 7 πόντους και τρίποντες βόμβες από Κλεφτόγιαννη και Ελ Νταούντ, έγραψαν το 41 – 60. Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά τελειώσει, οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ με Χατζόπουλο, Σπάθη και Λυμέρη, για να απαντήσουν οι Δράκοι με Δεληγιάννη και Ρέππα, διαμορφώνοντας το τελικό 47 – 64.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Δεληγιάννης με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Ορέστης Σηφακάκης με 13 πόντους.

Η L' Ovelha Negra είχε 12 / 35 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Dragons είχαν 17 / 36 δίποντα, 9 / 23 τρίποντα, 3 / 12 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

L' Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 2, Καλούδης, Καπόγιαννης, Καραγιαννάκης 2(7ρ.), Κλεφτογιάννης 4(7ρ.), Κοκκινέλης 2, Λυμέρης 2 ,Σηφακάκης 13, Χατζόπουλος, Σπάθης 12.

Komodo Dragons(Βεργόπουλος): Βαζαίος 7, Βεργόπουλος 6(9ρ.), Δεληγιάννης 16(9ρ. - 8 ασίστ), Ελ Νταούντ 13, Κλεφτόγιαννης 14, Ρέππας 4, Ρόκιζας 4.

Τι μας άρεσε: Η all around εμφάνιση του παιχταρά Γιώργου Δεληγιάννη!