12/02/2023
Κλειώ 8 11 15 21 - 55 -
Σκόρπιοι BC 9 14 16 19 - 58 -

Έχουν... ξεχάσει να χάνουν οι Σκόρπιοι!

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι μέχρι το φινάλε, οι Σκόρπιοι ήταν εκείνοι που το μεσημέρι της Κυριακής 12 Φεβρουαρίου ευτύχησαν να πανηγυρίσουν τη νίκη επί της Κλειώ με 55-58. Οι Σκόρπιοι άντεξαν μέχρι το τέλος, κράτησαν το προβάδισμά τους και έτσι έφτασαν στην 16η νίκη τους στη σεζόν (16-2) και 11η σερί, ενώ από την άλλη η Κλειώ γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και έπεσε στο 12-7.

Το σκηνικό στην πρώτη περιόδο είχε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι», καθώς κάθε φορά που οι Σκόρπιοι έπαιρναν το προβάδισμα, η Κλειώ έφτανε στην ισοφάριση. Το σκορ έφτασε στο 6-6 έπειτα από προσπάθεια του Καλαλή, ενώ για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με το καλάθι του Χόρτη (8-6). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε, ωστόσο, με τον Δήμου να «χτυπάει» πίσω από τα 6,75 και να γράφει το 8-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καστανιώτης ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή του και χάρισε πόντους στην ομάδα του, η οποία παρότι είδε για λίγο τους αντιπάλους να ξεφεύγουν, έφτασε στην ισοφάριση για το 15-15. Μάλιστα, Καλαλής και Καστανιώτης έφεραν την Κλειώ στο +3 (19-16), όμως γρήγορα οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, με τους Δήμου και Χειράκη να γράφουν το 19-23, που ήταν και το σκορ στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Ο Καλαλής έκανε το 21-23 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν διαδρόμους στο αντίπαλο καλάθι και έφτασαν στο 21-29. Ο Καλαλής αρνήθηκε να αφήσει την διαφορά να ξεφύγει και έφερε και πάλι κοντά την ομάδα του, με το σκορ να γράφει 26-31. Ο Μιχαλόπουλος από την άλλη προσέφερε πολύτιμες λύσεις επιθετικά για τους Σκόρπιους, οι οποίο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 34-39.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -3 (38-41), όμως δεν έκαναν το παραπάνω «βήμα», ώστε να αγχώσουν τους αντιπάλους τους και έτσι ο Χειράκης με τρίποντη εκτέλεση κράτησε σε απόσταση την ομάδα του με το σκορ στο 38-44. Η Κλειώ δεν μπόρεσε να περιορίσει επιθετικά τους Δήμου και Χειράκη, με τους Σκόρπιους να φτάνουν στο +8 (44-52) λίγο πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι έκαναν μία προσπάθεια μήπως μπορέσουν να «χτυπήσουν» στα τελευταία λεπτά το ματς και πλησίασαν στο 53-56. Ο Χειράκης, ωστόσο, ήταν αλάνθαστος από την γραμμή των βολών (53-58), ενώ ο Καστανιώτης κατάφερε μόνο να μειώσει σε 55-58, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Έρης Μέτσο με 4 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 12 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καστανιώτης ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ και κατέβασε 16 ριμπάουντ.

Η Κλειώ είχε 23/62 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/19 βολές, 41 ριμπάουντ αλλά και 10 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 13 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Σκόρπιοι μέτρησαν 17/46 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 12/23 βολές, 44 ριμπάουντ, όπως και 9 ασίστ, 6 κλεψίματα και 17 λάθη.

Κλειώ (Αμπατζής): Αργυρίου 9(3ρ.), Θεοδωρόπουλος 8(8ρ.), Καλαλής 13(7ρ.), Καστανιώτης 15(16ρ.), Πασχάλης 2(1ρ.), Τσιώλος 6(5ρ.), Χόρτης 2(1ρ.)

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης 11(3ρ.), Δήμου 20(4ρ.), Μέτσο 4(12ρ.), Μιχαλόπουλος 8(6ρ.), Μπατάλας, Πατσιαλής 3(4ρ.), Σαραντάρης 1(2ρ.), Χειράκης 11(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως όλοι όσοι πάτησαν παρκέ, εκτός από έναν παίκτη, προσέφεραν πόντους στις ομάδες τους.