21/10/2023
Mikrokosmos 7 3 14 18 - 42 -
Τα Βουνά Ath 10 21 18 7 - 56 -

Έχουν ξεχάσει πως είναι να χάνουν τα Βουνά!

Έχουν ξεχάσει τι θα πει η λέξη «ήττα» τα Βουνά που σε μία ακόμα αγωνιστική πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Αυτή τη φορά «θύμα» τους έπεσε ο Mikrokosmos Athens που ηττήθηκε με 42-56, σε ένα ματς στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Με αυτή τη νίκη τα Βουνά έφτασαν συνολικά τις 6, χωρίς ακόμα να έχουν νιώσει την πίκρα της ήττας (6-0). Ο Mikrokosmos από τη μεριά του έπαιξε καλά μόνο για δύο δεκάλεπτα, πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο και μοιραία ήρθε η 3η ήττα στη σεζόν (2-3).

Πιο αναλυτικά, στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ δεν ήταν ιδιαίτερα υψηλό, όπως και το θέαμα. Στα πρώτα λεπτά είχαμε αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Γκούμα από την μία πλευρά να ξεχωρίζει και τον Γκραίκο από την άλλη να βάζει μπροστά την ομάδα του, η οποία ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 7-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ και αυτή ήταν τα Βουνά. Ο Mikrokosmos αντιμετώπιζε τρομερή δυσκολία στην επίθεση και «έσπασε» τα καλάθια, αφού σε όλη την περίοδο σκόραρε μόλις 3 πόντους! Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Γεωργίου σε… κέφια και καλάθι με το καλάθι έβλεπαν την ψυχολογία τους να ανεβαίνει. Έτσι γρήγορα η διαφορά ξέφυγε, με τα Βουνά να προηγούνται 9-31. Ο Τσατσαρώνης με μία βολή διαμόρφωσε το 10-31 με το οποίο έκλεισε η δεύτερη περίοδος.

Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν σαφώς καλύτερο πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά από την άλλη καλούνταν πλέον να παλέψουν για κάτι πάρα πολύ δύσκολο. Τα Βουνά επίσης έδειχναν πως ήταν αποφασισμένα να μην αφήσουν το μομέντουμ να φύγει από τη μεριά τους και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Γκραίκος, Γεωργίου και Χόντος ήταν εκείνοι που απειλούσαν περισσότερο, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 24-49.

Τα Βουνά μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας στο μυαλό τους πως έπρεπε να γίνουν… θαύματα για να γυρίσει το ματς. Και αυτό φαίνεται πως τους έκανε να ρίξουν κάπως ρυθμό. Ο Mikrokosmos βρήκε έτσι την ευκαιρία να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση, με τον Περράκη να παίρνει πάνω του προσπάθειες. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πλέον, παρά μόνο η διαφορά η οποία σταμάτησε στους 16 πόντους, με τα Βουνά να φτάνουν στη νίκη με 42-56.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμης Γεωργίου με 22 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 ριμπάουντ. Από τον Mikrokosmo ξεχώρισε ο Λευτέρης Περράκης με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ο Mikrokosmos είχε 9/45 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 9/12 βολές, 44 ριμπάουντ, αλλά και 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 μπλοκ. Τα Βουνά μέτρησαν 22/54 δίποντα, 1/19 τρίποντα, 9/18 βολές, 52 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Επίσης, είχαν 8 κλεψίματα, 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Mikrokosmos Athens (Ζωίδης): Γιαννατζόγλου 4(3ρ.), Γκούμας 8(10ρ.), Ευσταθόπουλος 5(6ρ.), Λιάμπης 7(3ρ.), Περράκης 14(16ρ.), Τσατσαρώνης 4(1ρ.), Φραγκογιάννης, Φρυσάλης

Τα Βουνά (Γεωργίου): Γεωργίου 22(12ρ.), Γκραίκος 10(9ρ.), Κωνσταντίνου 7(5ρ.), Μπούτσικας 8(10ρ.), Παναγιωτόπουλος 2(6ρ.), Ράλλης, Τουρλιούμης 2, Φιλντίσης, Χόντος 5(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή απόδοσης των Βουνών σε ακόμα ένα ματς.