06/05/2023
Escapers 11 10 10 10 - 41 -
Kasonic Beers 16 8 15 12 - 51 -

Έχουν όλα τα φόντα για να προχωρήσουν οι Kasonic Beers!

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Kasonic Beers επικράτησαν των Escapers με 41-51, διπλασιάζοντας τις νίκες τους στον 4ο όμιλο της Summer Development League.

Ελαφρώς ανώτεροι από το ξεκίνημα παρουσιάστηκαν οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας στήριγμα στους Χατζημιχαήλ (7π.), Γ. Ζυγούρη (4π.), Προσηλιακό (4π.) και Κόκκαλη (3π.). Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι Δραπέτες, βρίσκοντας λύσεις από τους Σιώπκα (4π.), Τάγκα (2π.), Τσιγκλιτσή (2π.) και Γάτο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Escapers βελτιώθηκαν σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, σκοράροντας μάλιστα με αξιοσημείωτο πλουραλισμό σε αυτό το διάστημα. Στην αντίπερα όχθη, οι Kasonic έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, παρά την κρεσέντο του μετέπειτα Betsson mvp Κόκκαλη (6π.). Σκορ ημιχρόνου, 21-24.

Μετά την ανάπαυλα, οι Kasonic διατήρησαν τα ηνία, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 10-15 και έχοντας για πρωταγωνιστή τον συνήθη ύποπτο Γ. Ζυγούρη (10π.). Από πλευράς Escapers ο Σιώπκας (6π.) συνέχισε να προσφέρει λύσεις, όμως η ομάδα του βρέθηκε στο -8 λίγο πριν ξεκινήσει το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-39.

Στα τελευταία λεπτά, λοιπόν, οι Kasonic διαχειρίστηκαν έξυπνα την κατάσταση, παίζοντας με το χρόνο και σκοράροντας όσο χρειάστηκε για να μην αγχωθούν, με τον Προσηλιακό (8π.) να κάνει τη διαφορά στο φινάλε. Από την άλλη, οι Escapers δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη τους ήττα στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Escapers είχαν 13/39 δίποντα, 2/29 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Kasonic Beers είχαν 14/40 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Κόκκαλης με 11 πόντους και double-double, έχοντας ¾ δίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σιώπκας με 18 πόντους, έχοντας 5/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 8/13 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Escapers (Κεφαλά): Σιώπκας 18, Βρακάς, Γάτος 4, Κασδαναστάσης 4, Μανούρης 3, Μπομπότης, Τάγκας 6, Τσιγκιλτσής 3 (1), Φράγκος 3 (1).

Kasonic Beers (Ζυγούρης): Γεωργακλής, Γκόνης, Ζυγούρης Γ. 14 (2), Ζυγούρης Μ., Ζυγούρης Β. 2, Κόκκαλης 11, Λύκος 4, Προσηλιακός 11 (3), Σπυρίδης 2, Χατζημιχαήλ 7.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.