23/10/2022
Saint Pauli 18 15 14 14 - 61 -
Powerpuff Boys 10 18 1 10 - 39 -

Έχουν πάρει φορά οι Saint Pauli!

Το τέταρτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στον τέταρτο όμιλο της Development League πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Saint Pauli, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Powerpuff Boys με 61-39!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Saint Pauli, καθώς με 6 πόντους του Τζεβελεκίδη, 5 του Παναγόπουλου, 4 του Πιτένη και τρίποντο του Στεργιόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +8, 18-10. Ο Σαμοΐλης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Παπαϊωάννου.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, αφού με δύο τρίποντα του Σταμπουλτζίδη, 5 πόντους του Παπαϊωάννου και τρίποντο του Διάκου, οι Powerpuff Boys προσπέρασαν με 23-25, 4:00 για την ανάπαυλα. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους, όταν με 4 πόντους του Παναγόπουλου και τρίποντα των Καραμπά, Στεργιόπουλου και Τζεβελεκίδη, πήγαν εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 33-28!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καραμπά έστησε το δικό της πάρτι και με 5 πόντους του Πιτένη και 4 του Παναγόπουλου, έτρεξε 14-1 επιμέρους σκορ και ξέφυγε στους 18, 47-29. Τον μοναδικό πόντο των πρασίνων σε εκείνο το διάστημα πέτυχε ο Μανώλης με 1/2 βολές!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στα Άνω Λιόσια και έτσι οι Saint Pauli έφτασαν εύκολα στη νίκη με 61-39, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τσιχριτζή, Παναγόπουλου, Καραμούλα και Τζεβελεκίδη. Για τους Powerpuff Boys στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Διάκου, Σαμοΐλης και Ραουάτ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 19/36 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/9 βολές, 8/39 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Betsson mvp των Saint Pauli ο Τζεβελεκίδης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Powerpuff Boys ο Παπαϊωάννου με 8 πόντους, έχοντας 1/4 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Saint Pauli (Καραμπάς): Καραμούλας 3, Καραμπάς 3 (1), Παναγόπουλος 17, Τζεβελεκίδης 11 (1), Πιτένης 11, Στεργιόπουλος 9 (2), Τσιχριτζής 7 (1)

Powerpuff Boys (Σταμπουλτζίδης): Παπαϊωάννου 7 (2), Διάκου 6 (2), Μανώλης 3, Παππάς 2, Ραουάτ 4, Σαμοΐλης 9 (1), Σταμπουλτζίδης 7 (2), Φιλίππου

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Saint Pauli!