06/02/2024
Think Digital 10 15 15 13 - 53 -
KLAFTA LABORAL BC 7 9 15 16 - 47 -

Έχουν πάρει φόρα και ανεβαίνουν οι Think Digital

Το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ Τhink Digital και Klafta Laboral βάφτηκε... μπλε. Οι TDG, με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα και την άψογη διαχείριση του ρυθμού στα μέτρα τους, έφτασαν σε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο (58-47) και συνεχίζουν να καλπάζουν στο πρωτάθλημα της Development League, με το κακό ξεκίνημα να ανήκει πια στο... παρελθόν.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο Α' μέρος, με τους ''κυανόλευκους'' να εκμεταλλεύονται την εξαιρετική μέρα, στην οποία βρέθηκαν Βαρελάς και Γεωργακόπουλος, με αποτέλεσμα να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα. Η Α' περίοδος ολοκληρώθηκε με το ιδιαίτερα χαμηλό 10-7 για τους Think Digital, ενώ στη συνέχεια, με την πάροδο του χρόνου, οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν κάποιες επιθετικές λύσεις και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 25-22.

Στην επανάληψη, η Klafta Laboral άρχισε σταδιακά να χάνει... λάδια, με τις απουσίες βασικών παικτών (Ζήσης, Τριανταφύλλου, Τσιγκούνης, Καραμπάσης) να παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο για την έκβαση της αναμέτρησης. Το Γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους ΤDG να τρέχουν ένα επιμέρους 15-9 και να φτάνουν στο +9 (40-31), ενώ οι ''πορτοκαλί'', παρά την προσπάθειά τους, δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης και οι TDG πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη (58-47)