11/02/2020
Komodo Dragons 19 12 13 11 - 55 -
Rep-Eat 9 18 12 8 - 47 -

Έχουν πάρει φόρα οι DPG Warriors!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Μενίδι οι DPG Warriors, καθώς για την 13η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League επικράτησαν των Rep-Eat με 55-47, χωρίς όμως να καλύψουν το -11 του πρώτου γύρου, 44-55!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους DPG Warriors, καθώς με 5 πόντους του Gio, 4 του Βεργόπουλου, άλλους τόσους του Παπαγεωργίου, 3 του Μαράκη και τρίποντο του Λαζαρίκου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 19-9. Ο Φώτης Κασιμάτης και ο Παντελής Κασιμάτης τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με δύο νέες τρίποντες βόμβες του Λαζαρίκου έφτασαν την διαφορά στους 14, 31-17, 4:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Rep-Eat ξύπνησαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 10-0 σερί, μείωσαν στους 4, 31-27, χάρη σε 7 νέους πόντους του Φώτη Κασιμάτη, 4 του Παντελή, άλλους τόσους του Καπακτσή και 3 του Κονδύλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φώτης Κασιμάτης με 5 ακόμη πόντους και ο Κατσιώτης με τριποντάκι, έδωσαν για πρώτη φορά το τιμόνι του αγώνα στα χέρια των Rep-Eat με 35-37, με την συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου της επανάληψης. Κάπου εκεί, όμως, οι πράσινοι επέβαλαν εκ νέου τον ρυθμό τους και με δράστες τους Βεργόπουλο (4π), Βαζαίο (4π) και Παπαγεωργίου (3π), πήραν τα ηνία του ντέρμπι με 44-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο, με τον Βεργόπουλο να φωνάζει παρών και με 5 δικούς του πόντους, οδήγησε τους DPG Warriors στην μεγάλη νίκη με 55-47. Για τους κιτρινόμαυρους στα τελευταία λεπτά πάλεψε ο Κονδύλης με τους 4 πόντους που σημείωσε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/20 βολές, 15/42 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 16/34 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος των DPG Warriors ο Βεργόπουλος  με 15 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 6/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Rep-Eat  ο Φώτης Κασιμάτης με 15 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 3/6 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος 15, Gio 5 (1), Παπαγεωργίου 9 (1), Λαζαρίκος 9 (3), Μαράκης 7, Φώλας 1, Βαζαίος 5, Κωνσταντίνου 4

Rep-Eat (Μαμάκος): Κασιμάτης Π. 9, Τριανταφυλλίδης 3, Μαμάκος 4, Καπακτσής 6, Κονδύλης 7, Κατσιώτης 3 (1), Κασιμάτης Φ. 15 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή των Rep-Eat από το -14, όσο και η διαχείριση των DPG Warriors στο τελευταίο δεκάλεπτο!