19/02/2022
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 19 17 15 11 - 62 -
Transporters 20 15 11 7 - 53 -

Έχουν πάρει φορά οι Γαλάτες!

Ακόμη μια μεγάλη νίκη πήραν χθες το απόγευμα στον Κολωνό οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς για την 12η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισαν τους Transporters με 62-53 και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση, έναν βαθμό πίσω από τους Δαλάι Κλάμα!

Οι Transporters ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Πιπέρου, 5 του Κορώση και 5 του Θεοδωρόπουλου, πήραν δύο φορές προβάδισμα 7 πόντων, 8-15 & 11-18, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 19-20. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι Λαδάς και Zelmanovic με 12 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του ματς και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Θοδωρή Γκέου και τρίποντο του Μαργαρίτη, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +8, 21-29, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Ανυπότακτοι Γαλάτες πάτησαν γκάζι στο φινάλε του πρώτου μέρους και με νέους 7 πόντους του Zelmanovic και 4 του Λαδά, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα όντας σε θέση οδηγού με 36-35!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 47-37, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 51-46, μετά από 5 νέους πόντους του Zelmanovic, 4 του Μπετχαβά και 3 του Λαδά. Τους Μεταφορείς διατήρησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Σιώτας, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Θοδωρής Γκέος, Χρήστος Γκέος και Μαργαρίτης. Σκορ τρίτης περιόδου 51-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι μετατράπηκε σε παιχνίδι με μάχες σώμα με σώμα, με δυνατές άμυνες, πολλά φάουλ και πολλή ένταση, αλλά και αποβολές! Τελικά η παρέα του Ανδρικόπουλου έφτασε στη μεγάλη νίκη με 62-53, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Zelmanovic και Λαδά. Για το συγκρότημα του Βρύση στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Θεοδωρόπουλος και Σιώτας, ενώ 1:20 για το τέλος οι Transporters αποχώρησαν λόγω μη διαθεσιμότητας παιχτών, λόγω αποβολών και τραυματισμών.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/24 βολές, 18/40 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/24 βολές, 16/56 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Κορυφαίος των Ανυπότακτων Γαλατών ο Λαδάς με 22 πόντους (double-double), έχοντας 9/14 βολές, 5/8 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 8 λάθη. Πολυτιμότερος των Transporters ο Θεοδωρόπουλος με 9 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ζιώτας): Πλάκας 3, Ζιώτας, Zelmanovic 22 (4), Μπετχαβάς 9, Φώτου 2, Παπαδάκος 2, Λαδάς 22 (1), Ανδρικόπουλος 2

Transporters (Βρύσης): Θεοδωρόπουλος 9 (1), Σιώτας 9, Πιπέρος 8 (1), Βρύσης, Κορώσης 5 (1), Γκέος Χ. 5, Γκέος Θ. 10, Μαργαρίτης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του αγώνα!