06/04/2023
TECHbuddy 12 16 19 17 - 64 -
Patras Havalakers 10 13 9 17 - 49 -

Έχουν πάρει φόρα οι πρωταθλητές

Mπάσκετ πολύ υψηλού επιπέδου, ιδιαίτερα στο Β' ημίχρονο, οι Tech Buddy πήραν ακόμα μια σπουδαία νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στους πολύ μαχητικούς Havalakers (64-49). Οι πρωταθλητές εκμεταλλεύτηκαν την πληθώρα επιλογών τους στο ρόστερ, ειδικά μετά την ανάπαυλα, εκεί που οι Havalakers άρχισαν να εμφανίζουν σημάδια κούρασης και έφτασαν δίκαια σε ακόμα ένα ροζ φύλλο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες έδωσαν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνά τους και τα καλάθια έρχονταν με το σταγονόμετρο. Οι διακυμάνσεις στο σκορ ήταν συνεχείς και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατόρθωσε να ξεφύγει, με την Α' περίοδο να τελειώνει με σκορ 12-10.

Αντίστοιχα, στο Β' δεκάλεπτο, οι Havalakers συνέχισαν να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ και ενίοτε να έχουν ακόμα και προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την πάρα πολύ καλή τους άμυνα, η οποία για πρώτη φορά φέτος ήταν τόσο αποδοτική. Παρ' όλα αυτά, οι Tech Buddy βρήκαν κάποιες λύσεις προς το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο και ολοκληρώθηκε με σκορ 28-23.

Τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο του ματς, εκεί που οι Tech Buddy μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση «νίκη». Με τον Γιαννακόπουλο, τον Αγγελόπουλο και τον Λιούρδη να βρίσκονται σε σπουδαία μέρα, οι πρωταθλητές πάτησαν...γκάζι και εξαφανίστηκαν, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στο +15 (47-32).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, κάθε προσπάθεια των Havalakers να επιστρέψει σε τροχιά διεκδίκησης της νίκης αποδείχθηκε μάταιη. Οι Tech Buddy ήλεγξαν απόλυτα την κατάσταση, διαχειρίστηκαν με άνεση τη διαφορά που είχαν οικοδομήσει στο παιχνίδι και έφτασαν στο τελικό 64-49, παραμένοντας έτσι τ=στην κορυφή της βαθμολογίας.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Λιούρδης, ο οποίος πραγματοποίησε μια συγκλονιστική εμφάνιση, με 13 πόντους, 20 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Havalakers διακρίθηκε ο Αλέξανδρος Κυρσανίδης, με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Tech Buddy: Αγγελόπουλος 13, Βαλέρης 3, Γιαννακόπουλος 8, Λαγοπάτης 2, Λιούρδης 13, Μπρίνιας 4, Μπόχαλης 5, Παπαδημητρόπουλος 10, Παύλος 6

Havalakers: Κυρσανίδης 13, Λυκούδης 5, Παπαδόπουλος 8, Ροκανάς 3, Σίψας 8, Σπίνος 9, Χρυσανθόπουλος 3