03/12/2022
Basket Maniacs 16 16 26 18 - 76 -
Iron Maidan 16 22 13 18 - 69 -

Έχουν πάρει φόρα οι Basket Maniacs!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Basket Maniacs στον δεύτερο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν δύσκολα τους Iron Maidan με 76-69 στο κλειστό του ΣΕΦ και συνεχίζουν να κυνηγούν την τετράδα!

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με το 2-9 να γίνεται 16-9 και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες νε 16-16. Ο Κεραμάρης και ο Negrin με 7 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την άλλη πλευρά 10 πόντους είχε ο Κόντης και ένα τριποντάκι ο Μαρινάκης.

Στον ίδιο "τρελό" ρυθμό συνέχισαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Μαλτέζου, 5 του Μαρινάκη, 4 του Κόντη και τρίποντο του Άρη Μακρή, οι Iron Maidan βρέθηκαν μέχρι και στο +9, 21-30, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 32-38. Τους Basket Maniacs κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κεραμάρης (7π), Negrin (4π) και Δημητριάδης (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μανιακοί" ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 8 πόντους του Κεραμάρη, 7 του Καλαμιώτη, δύο τρίποντα του Negrin και ένα του Δημητριάδη, προσπέρασαν με 58-51. Μόνος του πάλευε για τους πράσινους στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νίκος Παληγιάννης, πετυχαίνοντας τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 58-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Basket Maniacs άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κεραμάρη με ακόμη 11 πόντους, αλλά και 4 του Καλαμιώτη, έφτασαν στην δυσκολη με 76-69. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε να γυρίσουν το ματς οι "Μαϊντανοί", ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Παληγιάννη, Μαλτέζου, Μίμη Μακρή, Μαρινάκη και Κόντη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 17/36 δίποντα και 12/31 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/20 βολές, 20/43 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Betsson mvp των Basket Maniacs ο Κεραμάρης με 33 πόντους, έχοντας 2/5 βολές, 8/11 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 22 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 8/12 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Σασσάς, Κεραμάρης 33 (5), Negrin 18 (3), Δημητριάδης 8 (2), Καλαμιώτης 13 (2), Τσιλιώρης 2, Σαραντόπουλος 2

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 22 (1), Μακρής Μ. 8, Μαλτέζος 11 (1), Μαρινάκης 8 (2), Μακρής Α. 3 (1), Κόντης 15

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!