28/10/2023
Ναυάγια 21 11 21 15 - 68 -
RBD Indians B.C 13 14 15 17 - 59 -

Έχουν πάρει φόρα τα Ναυάγια!

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τα Ναυάγια στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισαν τους Indians με 68-59 στο κλειστό του Σπάρτακου, αναγκάζοντάς τους στην τρίτη τους ήττα.

Τα Ναυάγια μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με δύο τρίποντα του Καραβασίλη, 6 πόντους του Καριατλή και 5 του Χωριανόπουλου, προηγήθηκαν με 21-13. Ο Μπουρίτης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας τους 7 από τους 13 πόντους της ομάδας του!

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δύο τρίποντα του Χρονόπουλου και 4 πόντους του Καραβασίλη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 32-27. Τους Indians κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μπουρίτης και Ιωακειμίδης με 5 πόντους έκαστος, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Κρητικός και Ντάφλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Ναυάγια ανέβασαν εκ νέου στροφές και με 7 πόντους του Καριατλή, δύο τρίποντα του Καραβασίλη και τρίποντα των Χρονόπουλου - Βεντούρη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 53-42. Το δίδυμο Ιωακειμίδη - Ντάφλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Ινδιάνων στο τρίτο δεκάλεπτο με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Μπουρίτης. Σκορ τρίτης περιόδου 53-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Καραβασίλη, Καριατλή και Θωμά, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 68-59. Για την παρέα του Κρητικού στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μπουρίτης, Ιωακειμίδης, Τριαντάφυλλος και Ντάφλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/10 βολές, 13/32 δίποντα και 12/40 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 18/46 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Betsson mvp για τα Ναυάγια ο Καραβασίλης με 25 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/2 δίποντα και 8/18 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Indians ο Μπουρίτης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 5/12 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Βεντούρης 7 (1), Θωμάς 4, Καραβασίλης 25 (8), Καριατλής 20, Χρονόπουλος 9 (3), Χωριανόπουλος 3

Indians (Κρητικός): Μπουρίτης 21 (3), Κρητικός 2, Ζέζας 1, Ιωακειμίδης 18 (2), Κουρκούρης 2, Μπεκράκης, Ντάφλος 8, Τριαντάφυλλος 7

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους τα Ναυάγια!