02/07/2020
Golden Steak Warriors 13 14 20 6 - 53 -
Smokin' Aces 9 19 13 11 - 52 -

Έχουν σφυγμό οι Golden Steak Warriors

Ζωντανοί στην διεκδίκηση μιας θέσης στο Top16 της Master League παρέμειναν οι Golden Steak Warriors, καθώς στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου κέρδισαν τους Smokin' Aces με 53-52 και τους άφησαν εκτός τετράδας!

Οι Smokin’ Aces κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο πρώτο πεντάλεπτο της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Νινιού και βοήθειες των Μητράκη – Φύκηρη, προηγήθηκαν με 1-9. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 12-0 σερί, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 13-9, με τον Πλακογιαννάκη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 5 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι των αντιπάλων και με τους Μαυραγάνη (7π), Σαπλαούρα (5π), Παπαζήση (4π) και Νίκαινα (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-28. Τους Golden “Steak” Warriors κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Αντωνόπουλος (4π), Σαράντης (3π) και Πλακογιαννάκης (3π).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Μπριζόλες” αποφάσισαν να ανεβάσουν ρυθμούς και με τους Χατζηγιάννη και Νίκο Μητρόπουλο να πετούν φωτιές με 7 πόντους έκαστος, βρέθηκαν μέχρι και στο +8, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο στο +6, 47-41. Το δίδυμο Φύκηρη – Μαυραγάνη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των “Άσσων” σε εκείνο το σημείο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 4 πόντους και τον δεύτερο να εκτελεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 47-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Smokin’ Aces έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Σαπλαούρα (4π), Μαυραγάνη (4π) και Φύκηρη (3π), προσπέρασαν με 51-52, 3:30 για την λήξη. Στο φινάλε, όμως, του αγώνα η ομάδα του Μπαλατσούρα εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες βολές των αντιπάλων και με καλάθι του Αντωνόπουλου πήρε τη μεγάλη νίκη με 53-52!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/17 βολές, 21/54 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 13/35 και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Κορυφαίος των Golden “Steak” Warriors ο Νίκος Μητρόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 4/8 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Smokin’ Aces ο Μητράκης με 4 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 1/2 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 3 τάπες.

Golden “Steak” Warriors (Μπαλατσούρας): Αρμενιάκος, Μητρόπουλος Κ. 2, Πλακογιαννάκης 10, Λαμπρόπουλος 4, Μπουρτζάλας 2, Σαράντης 3 (1), Χατζηγιάννης 9 (1), Αντωνόπουλος 12, Μητρόπουλος Ν. 11

Smokin’ Aces (Παπαζήσης): Φύκηρης 9, Νίκαινας 5 (1), Νινιός 5 (1), Μητράκης 4, Σαπλαούρας 11 (1), Παπαζήσης 4, Μαυραγάνης 14 (3)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!