12/03/2022
Peristeri Histons 12 12 10 12 - 46 -
Old Firm BC 13 10 15 4 - 42 -

Έχουν σφυγμό οι Peristeri Histons!

Στα χρώματα των Peristeri Histons βάφτηκε το ντέρμπι παραμονής στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την 15η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα την Old Firm με 46-42 στο ΣΕΦ και παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της σωτηρίας.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Old Firm στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Ξυλιά και τρίποντα των Κούτσικου – Ντραγκότι, προηγήθηκε με 4-10, 4:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Δερβεντζή, 4 του Δομπαρά και τρίποντο του Λαμπρόπουλου, μείωσαν στον πόντο, 12-13!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, εκεί όπου με τρίποντες βόμβες των Μάριου Πλινθίδη, Χατζηστάμου και Λαμπρόπουλου, οι Peristeri Histons πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 24-23. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Κανελλόπουλος και οι βοήθειες που πήρε από τους Λεμονιά, Ξυλιά και Βασιλείου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Φίρμες είχαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα και με τρία τρίποντα του Ντραγκότι, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 34-38. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο οι Περιστεριώτες, με τους Δομπαρά και Μάριο Πλινθίδη να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 34-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στους Peristeri Histons, οι οποίοι, παρά το γεγονός ότι έχαναν με 34-41, κατάφεραν με μεγάλα καλάθια των Παπαβασιλείου, Λαμπρόπουλου, Μάριου Πλινθίδη και Δερβεντζή να πάρουν τη νίκη με 46-42. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι, με τους Κανελλόπουλο και Ξυλιά να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/30 βολές, 10/38 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/15 βολές, 8/35 δίποντα και 6/19 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 12 λάθη.

Betsson mvp των Peristeri Histons ο Μάριος Πλινθίδης με 9 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 2/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Old Firm ο Ντραγκότι με 13 πόντους, έχοντας 1/3 βολές και 4/9 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Δερβεντζής 8 (1), Λαμπρόπουλος 9 (2), Πλινθίδης Μ. 9 (1), Παπαβασιλείου 6, Μιχαλόπουλος 2, Χατζηστάμου 3 (1), Πλινθίδης Ν., Δομπαράς 8, Ζακυνθινάκης 1

Old Firm (Κανελλόπουλος):  Κούτσικος 3 (1), Κανελλόπουλος 8, Αναχουρλής 2, Ντραγκότι 13 (4), Ξυλιάς 10 (1), Μουγκαράκης, Λεμονιάς 4, Βασιλείου 2

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το δυνατό φινάλε!