03/02/2023
Miami Heets 13 14 17 7 - 51 -
Most Wanted 6 14 11 12 - 43 -

Έχουν σφυγμό οι Miami Heets!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Miami Heets, καθώς σε παιχνίδι δίχως αύριο, κέρδισαν τους Most Wanted με 51-43, πήραν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, και με την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League βρίσκονται μια ανάσα από την τετράδα!

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Miami Heets στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Πιτούλη και 4 του Τζουβανάκη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 13-3. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 13-6, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Αναγνώστης, ενώ νωρίτερα από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Καραμασιώτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Τζουβανάκη και 3 του Αναστασίου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +15, 27-12. Αντέδρασαν οι Most Wanted στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Αναγνώστη, 4 του Παπαδόπουλου και 3 του Μπλιθικιώτη, μείωσαν στους 7, 27-20!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σάμιου είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει μέχρι και στους 4, ωστόσο με νέους 6 πόντους του Αναστασίου και 4 του Ριζόγλου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 44-31. Την παρέα του Λαγωνικάκου κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Καραμασιώτη και τα δίποντα των Αναγνώστη - Μπλιθικιώτη, ενώ ο Παπαδόπουλος αποβλήθηκε με 5 φάουλ στα μισά της περιόδου. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 44-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets δεν έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με εύστοχες προσπάθειες των Γιαννίρη και Αναστασίου, έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα με 51-43. Για τους "Καταζητούμενους" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καραμασιώτης, Χαρακίδας και Πίκουλης, καταφέρνοντας να μαζέψουν την διαφορά από το 51-32!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/21 βολές, 16/39 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/19 βολές, 9/32 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 19 λάθη.

Betsson mvp των Miami Heets ο Δρίτσας με 6 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Αναγνώστης με 13 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 3/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Miami Heets (Σάμιος): Δρίτσας 6, Ταγματάρχης 2, Γιαννίρης 5 (1), Ριζόγλου 6 (1), Πιτούλης 5 (1), Τζουβανάκης 9, Αναστασίου 11, Μαρινάκης 2, Κούρκουλος 5

Most Wanted (Λαγωνικάκος): Κωνσταντίνου 1, Παπαδόπουλος 4, Καραμασιώτης 14 (4), Αναγνώστης 13 (1), Κάλας, Ντάνασης, Μπλιθικιώτης 5, Πίκουλης 4, Χαρακίδας 2, Κουσάκης

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Miami Heets στα κρίσιμα σημεία έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη!