31/03/2024
Frigo Driver 6 20 12 19 - 57 -
Porto Raftors 12 18 13 16 - 59 -

Έχουν το προβάδισμα, αλλά δε νιώθουν ασφαλείς οι Porto Raftors!

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κυριάρχησε στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους τελικά να παίρνουν τη νίκη, χωρίς ωστόσο να έχουν… καβάντζα μία καλή διαφορά, μιας και οι 2 πόντοι αφήνουν τα πάντα ανοιχτά ενόψει του δεύτερου ματς.

Στην αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα προβάδισμα με 4-9. Οι Frigo Drivers για πολύ ώρα έμειναν στάσιμοι στους 4 πόντους και χρειάστηκε η παρέμβαση του Γιώργου Μιχαλακάκου ώστε να γίνει το 6-10. Οι Raftors κράτησαν το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου αφού προηγήθηκαν 6-12.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10(8-18) με τον Δημήτρη Μπαντουβάκη. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Γιώργος Μιχαλακάκος πήρε σερί προσπάθειες, οι οποίες έφεραν αποτέλεσμα και τελικά πήγε το σκορ στο 18-20. Οι φιλοξενούμενοι είδαν με χαρά τους Καραγιάννη και Νικολάου να γίνονται πιο δραστήριοι και έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για να πάνε στο ημίχρονο μπροστά με 26-30.

Ο Παπαδάκης εκμεταλλεύτηκε τις βολές του, ενώ Στάυρος και Γιώργος Μιχαλακάκος βρήκαν επίσης καλάθια για να φέρουν τους Frigo Drivers στο 35-36. Μάλιστα έχασαν ευκαιρία να περάσουν μπροστά, με τους Porto Raftors να επιστρέφουν σε θέση οδηγού για το 36-41. Γιώργος Μιχαλακάκος και Καλδέλης «χτύπησαν» στις τελευταίες φάσεις του δεκαλέπτου και διαμόρφωσαν το 38-43.

Το προσπέρασμα που αναζητούσαν οι γηπεδούχοι ήρθε τελικά στις αρχές της τέταρτης περιόδου, με τον Βασταρδή να εκτελεί για τρεις και να γράφει το 46-43. Για 4 λεπτά οι Porto Raftors έμειναν χωρίς καλάθι, με τον Παπαγιαννάκο να βάζει τέλος στο αντίπαλο σερί (48-45), αλλά λίγο αργότερα ο Σιαχάμης τους έβαλε ξανά μπροστά (48-49). Εναλλαγές στο προβάδισμα υπήρξαν πολλές, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκλεισαν το παιχνίδι μπροστά, με τον Νικολάου να είναι καθοριστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοηθώντας τα μέγιστα ώστε οι Porto Raftors να πάρουν τη νίκη με 57-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νικολάου με 12 πόντους, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από τους Frigo Drivers ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου με 30 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 μπλοκ.

Frigo Drivers (Παπαδάκης): Απολλωνάτος 1(2ρ.), Βαμβακέρης, Βασταρδής 5, Μαθιός 8(19ρ.), Μιχαλακάκος Σ. 7(6ρ.), Μιχαλακάκος Γ. 30(16ρ.), Παπαδάκης 6(20ρ.)

Porto Raftors (Σιαχάμης): Καλδέλης 4(8ρ.), Καραγιάννης 8(4ρ.), Μπαντουβάκης Γ., Μπαντουβάκης Δ. 8(7ρ.), Νικολάου 12(6ρ.), Παπαγιαννάκος 8(7ρ.), Σαβίτσκι 3(4ρ.), Σιαχάμης 11(4ρ.), Σουγιουλτζής 5(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι καθοριστικές στιγμές του Νικολάου στα τελευταία λεπτά!