08/10/2023
Tinder Bologna 11 8 16 6 - 41 -
Tsouvalia 15 14 11 12 - 52 -

Έχουν το τρόπο τους τα Tsouvalia!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό του Seven, στη πρεμιέρα της Evolution League, τα Tsouvalia νίκησαν τις απουσίες, άντεξαν στη πίεση της Tinder Bologna και έφτασαν δίκαια στη νίκη με σκορ 41-52!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με όπλο την άμυνα τους, τον Παπαντώνη να βρίσκει σκορ δύο φορές έξω απ’ τη γραμμή των 6.75, αλλά και τον Καλαντζή(6π-4ρ) να πρωταγωνιστεί κάτω από τα δύο καλάθια, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 11-15. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Ανδρικόπουλος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της Tinder με 4 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια τα Tsouvalia έπαιξαν εκ νέου εξαιρετική άμυνα, αυτή τη φορά κατέβασαν τον αντίπαλο τους 8 πόντους και με τον Σωτηρόπουλο και Παπαντώνη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση από τη περιφέρεια οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 10 πόντων με σκορ 19–29. Ο Ανδρικόπουλος για ακόμη μία φορά ήταν πολύ καλός κλείνοντας την περίοδο με 5 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στην ομάδα του Στέλιου Μπούρα, καθώς την κέρδισαν με το επιμέρους 16-11! Οι Ανδρικόπουλος και Καραμαλίγκας ηγήθηκαν των προσπαθειών της Bologna πετυχαίνοντας από 6 πόντους έκαστος. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο ένας και μοναδικός Σταύρος Κυριακίδης θυμήθηκε ένα μέρος των αξέχαστων πεπραγμένων στα νιάτα του, πετυχαίνοντας τους πρώτους 5 πόντους του στο παιχνίδι. Η περίοδος έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 35-40!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα Tsouvalia επανήλθαν στις σταθερές των δύο πρώτων δεκάλεπτο, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν το προβάδισμα και κατάφεραν να φτάσουν πανάξια στην πρώτη τους νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 41-52!

Betsson MVP ο Θανάσης Παπαντώνης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Γιάννης Ανδρικόπουλός  είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κόψιμο!

Τα Tsouvalia είχαν 11/26 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 9/22 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/48 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 1/5 βολές, 47 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη

Tinder Bologna(Βεργόπουλος): Αναστασόπουλος 3, Ανδρικόπουλός 14 Αραμπατζόγλου 2, Καραμαλίγκας 14, Κοντομίχος, Μπούρας 2, Παπαπαύλου, Πέτσας 6, Lu.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Καλαντζής 12, Καλύβας 6, Κοτσιλίνης 4, Κυριακίδης 5, Παπαντώνης 17, Σωτηρόπουλος 8.

Τι μας άρεσε: Ο χαρακτήρας που έδειξε η ομάδα του Κυριακίδη κόντρα στις απουσίες, αλλά και στην πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος!