27/05/2023
Sun Γριές 16 9 11 11 - 47 -
Τα Βουνά Ath 14 11 11 7 - 43 -

Έχουν τον τρόπο τους οι Γριές !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Sun Γριές επικράτησαν κόντρα στα Βουνά με 47-43, φτάνοντας τις 3 νίκες στον 8ο όμιλο της Summer Evolution League και δείχνοντας ξανά πως έχουν τρόπο τους όταν τα ματς οδηγούνται στις ειδικές καταστάσεις. Στο 3-2 πλέον οι δύο ομάδες με τα Βουνά, ωστόσο, να βρίσκονται ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα εξαιτίας του μηδενισμού των Sun Γριές.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Ντεντόπουλο (8π.), Θεοδωρακόπουλο (3π.), Μπαγετάκο (3π.) και Νίτσικα (2π.). Σε απόσταση ενός σουτ πίσω βρέθηκαν τα Βουνά που βασίστηκαν επιθετικά στους  Κωνσταντίνου (7π.), Δικαίο (6π.) και Γεωργίου (6π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται στο επιθετικό σκέλος. Μπαγετάκος (4π.), Θεοδωρακόπουλος (3π.) και Κάλλης (2π.) τράβηξαν κουπί για τις Γριές, ενώ τα Βουνά απάντησαν με Γεωργίου (4π.), Κωνσταντίνου (3π.), Χόντο (2π.) και Γραίκο (2π.). Κάπως έτσι, λοιπόν, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν προς τα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 25-25.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει. Ο μετέπειτα Betsson mvp Ντεντόπουλος έκανε τη διαφορά σε αυτό το διάστημα για τους γηπεδούχους, ενώ τα Βουνά είδαν τον Χριστοδούλου να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση διακριθέντων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-36.

Η μάχη συνεχίστηκε στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Μέχρι λίγο πριν το φινάλε όλα έδειχναν ότι τα αποθέματα ενέργειας των Βουνών θα είχαν καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Τελικά, όμως η εμπειρία των Γριών υπερίσχυσε και έτσι η ομάδα του απόντα Γιάννη Πέλεχα πανηγύρισε δίκαια τη νίκη με 47-43.

Στο τέλος του αγώνα, οι Sun Γριές είχαν 9/39 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Στον αντίποδα, τα Βουνά είχαν 18/50 δίποντα, 1/21 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Ντεντόπουλος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/12 δίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευθύμης Γεωργίου με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/11 δίποντα, 0/5 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Sun Γριές (Νίτσικας) :  Γλένης 4, Θεοδωρακόπουλος 10 (2), Κάλλης 2, Μπαγετάκος 13 (4), Νίτσικας 5, Ντεντόπουλος 13, Τρίαντος.

Τα Βουνά (Χόντος) : Γεωργίου 15, Γραίκος 8, Δικαίος 6, Κωνσταντίνου 7 (1), Παναγιωτόπουλος Π., Παναγιωτόπουλος Δ., Ράλλης, Τουρλιούμης, Φιλντίσης, Χόντος 3, Χριστοδούλου 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.