25/11/2021
San Anargiri Sperms 15 15 8 11 - 49 -
Lasson BC 11 5 21 10 - 45 -

Έχουν τον τρόπο οι San Anargiri Sperms!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό του Σπόρτινγκ οι San Anargiri Sperms επικράτησαν της Lasson BC με 49-45, φτάνοντας τις 5 νίκες σε 6 ματς στον 3ο όμιλο της Development League 2. Η ομάδα του coach Σ. Τασιούδη, παρότι απώλεσε διαφορά 16 πόντων, έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη στις λεπτομέρειες, αφού και την περασμένη αγωνιστική επικράτησε των Phantoms με το οριακό 45-46. Μεγάλος πρωταγωνιστής στα τελευταία λεπτά ο Δημήτρης Μπίλιας με 2 κρίσιμα σουτ. Σπουδαία ανατροπή για τη Lasson στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά 4η ήττα για την ομάδα του Φώτη Καραμπά.

Ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι και μετέπειτα νικητές. Με τον Χ. Συρανίδη (4π.) να σκοράρει από το low post και τους Δ. Μπίλια (2π.), Β. Ρεγγούζα (2π.), Ν. Χουρσόγλου (2π.), Σ. Φλέσσα (2π.) να προσφέρουν κι εκείνοι, οι Sperms μπήκαν σε θέση οδηγού από νωρίς. Η Lasson άργησε λίγο να βρει τα πατήματά της, όμως στα τελευταία λεπτά της περιόδου κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με πρωταγωνιστές τους Γ. Συλλά (4π.) και Σ. Κοντονάτσιος (5π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-11.

Παράσταση για ένα ρόλο στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου. Οι πολύφωνοι Sperms χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο, βρίσκοντας συνεχόμενες λύσεις με καλάθια στον αιφνιδιασμό από τους Ν. Χουρσόγλου (6π.), Δ. Μπίλια (2π.), Β. Ρεγκούζα (2π.), Στ. Γαβριήλογλου (2π.) και Σ. Φλέσσα (2π.). Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν επιθετικό μπλακ άουτ για αρκετά λεπτά. Προς το τέλος του δεκαλέπτου βρήκαν κάποιες λύσεις για να παραμείνουν σε λογική απόσταση χάρη στους Γ. Συλλά (2π.) και Σ. Μπεράχας (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-14.

Πλήρης αλλαγή σκηνικού μετά την ανάπαυλα. Η Lasson μεταμορφώθηκε επιθετικά και έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 1-21 και προηγήθηκε με 31-35. Οι Σ. Ντίσιος (8π. με 2 τρίπ.), Ι. Κρητικός (5π. με 1 τρίπ.), Σ. Κοντονάτσιος (3π. με 1 τρίπ.) και Φ. Καραμπάς (3π.) ήταν εκπληκτικοί, ενώ την ίδια ώρα η ομάδα του Στέργιου Τασιούδη αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Οι Sperms πήραν σημαντική ανάσα στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, όταν σκόραραν με τους Σ. Γαβριήλογλου (3π.) και Χ. Συρανίδη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-35.

Όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι είδαμε στην τελευταία περίοδο. Το μομέντουμ έδειχνε να είναι με την πλευρά της Lasson στα πρώτα λεπτά. Οι Φ. Καραμπάς (4π.) και Σ. Ντίσιος (3π.) κρατούσαν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Σ. Φλέσσας (3π.) και Ν. Χουρσόγλου (3π.) έκαναν τη διαφορά. Ο Δ. Μπίλιας, όμως, αποφάσισε για το ματς. Με δύο κρίσιμα σουτ μέσης απόστασης ο guard των Sperms έκρινε το αποτέλεσμα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 49-45.

Στο τέλος του αγώνα οι San Anargiri Sperms είχαν 15/40 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 10/23 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Lasson BC είχε 9/34 δίποντα, 6/18 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Ρεγγούζας 4 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Καραμπάς με 9 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και είχε μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

San Anargiri Sperms (Τασιούδης) : Μπίλιας 6 (6 ριμπ.), Συρανίδης 9 (7 ριμπ.), Χουρσόγλου 11 (1 τρίπ.), Γαβριήλογλου 10 (2 τρίπ.), Φλέσσας 9 (5 ριμπ.), Ρεγγούζας 4 (7 ριμπ., 5 ασί.).

Lasson BC (Καραμπάς) : Τσουμπαρόπουλος, Αθανασουλας, Κρητικός 5 (1 τρίπ.), Καραμπάς 9 (14 ριμπ., 6 ασί.), Μανίκας, Κοντονάτσιος 10 (2 τρίπ.), Συλλάς 7, Καραμπάς Α. (4 ριμπ.), Μπεράχας 3 (1 τρίπ.), Ντίσιος 11 (6 ριμπ., 2 τρίπ.).

Τι μας άρεσε : Η μεγάλη ανατροπή της Lasson BC και η ψυχραιμία των Sperms στα τελευταία λεπτά.