19/11/2023
Gran Camaria 14 13 13 7 - 47 -
Komodo Dragons 14 16 17 10 - 57 -

Έχουν βρει ρυθμό οι Komodo Dragons!

Στον απόηχο της μεγάλης πρόκρισης του κυπέλλου,οι Komodo Dragons αντιμετώπιζαν τα Gran Camaria στο ντέρμπι της αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο της Evolution. Οι Πράσινοι με γεμάτο ρόστερ και καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν τον απόλυτο έλεγχο και κατέκτησαν την νίκη με 47 – 57.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να βγάζουν πολύ ενέργεια και το σκορ να μένει στο ισόπαλο 14-14. Τα Camaria είχαν δίδυμο φωτιά στην επίθεση τους Γ.Ζαλακώστα με 7 και Μπασδάνη με 5 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους Πράσινους ξεχώρισε ο Δεληγιάννης με 7.

Οι Δράκοι πατούσαν καλύτερα και είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου,με σημείο αναφοράς στην επίθεση τους Γαϊτανάκη με 6 και Ρόκιζα με 4 πόντους αντίστοιχα,με τα Camaria να κάνουν την αντεπίθεση τους με 5 του Γ.Ζαλακώστα και τρίποντο του Β.Ζαλακώστα,πλησιάζοντας σε 27 – 30 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ίδια εικόνα είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με το σύνολο του Αθανασίου να προσπαθεί να φέρει το ματς στα μέτρα του,με την τριάδα Γ. Ζαλακώστα(5), Β.Ζαλακώστα(4) και Κουντούρη(4), να κουβαλούν την επίθεση και τους Δράκους να βρίσκουν άμεσα τις απαντήσεις και με πολυφωνία στην επίθεση και τον Γαϊτανάκη μπροστάρη με 7 πόντους, να κρατούν το υπέρ τους 40 – 47.

Οι Δράκοι του Κομόντο μπήκαν αποφασισμένοι στο τέταρτο δεκάλεπτο να τελειώσουν μία ώρα αρχύτερα την υπόθεση νίκη. Ο Βαζαίος ξεκίνησε καυτός με 6 πόντους, ο Δεληγιάννης πήρε την σκυτάλη με 4 και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε το 40 – 57, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Τα Camaria που δεν είχαν κάτι να χάσουν με τη διαφορά να είναι σε υψηλά επίπεδα, βρήκαν 7 αναπάντητους πόντους με Γ.Ζαλακώστα, Παπάζογλου και Β.Ζαλακώστα, μειώνοντας στο τελικό 47-57.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Δεληγιάννης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Ζαλακώστας με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Camaria είχαν 15/47 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 11/28 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Οι Komodo είχαν 23/41 δίποντα, 2/33 τρίποντα, 5/10 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Gran Camaria (Αθανασίου): Γουναρίδης, Σακελλαρίου, Κουντούρης 6, Μπασδάνης 6 17, Τσακανίκας 2, Γ. Ζαλακώστας 21(7ρ.), Β. Ζαλακώστας 10(14ρ.), Παπάζογλου 2.

Komodo Dragons (Παπαγεωργίου): Βεργόπουλος 4(10ρ.), Ρέππας 3, Ρόκιζας 6, Ελ Νταούντ 5, Κλεφτόγιαννης 3, Λαζαρίκος 4, Δεληγιάννης 14(10ρ.), Βαζαίος 8(9ρ.), Γαϊτανάκης 12.

Τι μας άρεσε: Πολύ πλούσιο και πολύ ταλαντούχο το ρόστερ των "Δράκων"!