06/11/2022
Brotherhoops 7 6 16 19 - 48 -
Melisses BC 15 11 13 18 - 57 -

Έχουν χτίσει χαρακτήρα οι Melisses!

Την Κυριακή το βράδυ 6 Νοεμβρίου στο Μενίδι, στο έβδομο παιχνίδι μεταξύ δύο ισόβαθμων ομάδων, οι Μέλισσες ήταν καλύτερες στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν δίκαια στην νίκη απέναντι στους Brotherhoops με 48 – 57.

Οι Μέλισσες πατούσαν καλύτερα στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με μπροστάρη τον Δούκα με 5 πόντους και πέντε ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, διατηρούσαν προβάδισμα 7 – 15. Για τους γηπεδούχους που κυνηγούσαν από την αρχή το σκορ, ο Κωτσάκης ξεχώρισε με 4 πόντους, με τον Ζαχαρόπουλο να βάζει ένα καλάθι.

Σε πολύ γρήγορες και ατομικές επιθέσεις πήγαιναν οι Brotherhoops στην δεύτερη περίοδο, με την φτωχή συγκομιδή τους να είναι 6 πόντοι. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Melisses χωρίς να πιάσουν υψηλή απόδοση, είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με τον Κοντοπάνο να είναι το πρώτο βιολί με 4 πόντους και τρίποντες βόμβες από Γαρυφαλλάκη – Α.Μπουγιούκο, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13 – 26.

Οι Brotherhoops προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ στην τρίτη περίοδο, έχοντας καλύτερη επίθεση κυρίως με τον Μασσάχο που πέτυχε τρία τρίποντα,όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν άμεσα τις απαντήσεις με τον Γανωτάκη να πιέζει σε κάθε μπάλα και πολυφωνία στο επιθετικό κομμάτι, κρατώντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(29-39).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι άμυνες πήγαν περίπατο, οι ομάδες σκόραραν εύκολα, με την τελική έκβαση της αναμέτρησης να μην αλλάζει και τις Μέλισσες να φεύγουν με το ροζ φύλλο, με τελικό σκορ το 48 – 57. Ο Κωτσάκης έκανε ξανά μεγάλη εμφάνιση για τους γηπεδούχους με 10 πόντους, με τον Μασάχο να είναι εξαιρετικός με 6, ενώ την νίκη για τους φιλοξενούμενους, υπέγραψαν κυρίως οι Μπάνος με 5, Γαρυφαλλάκης – Δούκας με 4 και Σ. Μπουγιούκος με τρίποντο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μανώλης Γανωτάκης με 7 πόντους, 10 ριμπάουντ , 6 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ρήγας Κωτσάκης με 20 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Brotherhoops είχαν 13/45 τρίποντα, 5/25 τρίποντα, 7/13 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Οι Melisses είχαν 15/42 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 12/24 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Brotheehoops (Τσουλάτης): Βουγάς 1, Ζαχαρόπουλος 2, Βιτανόπουλός, Καραγιάννης, Μπερνίτσας 6, Τόλης 3, Κωτσάκης 20(20ρ.), Γιαζιτζής, Καπουράλος 2, Μασσάχος 14(10ρ.).

Melisses(Σ.Μπουγιούκος): Σ.Μπουγιούκος 7, Δούκας 10, Γανωτάκης 7(10ρ.), Γαρυφαλλάκης 8, Μπάνος 5, Κοντοπάνος 9(8ρ.), Φράγκος 3, Α. Μπουγιούκος 8.

Τι μας άρεσε: Η τρομακτική πίεση που ασκούσε ο Γανωτάκης σε κάθε κατεβασιά των αντιπάλων και το καθαρό μυαλό των νικητών.