11/06/2023
Iron Maidan 17 12 8 15 - 52 -
AlsoupoLions 2 14 13 17 - 46 -

Έχουν και playoff οι "Μαϊντανοί"!

Στις 32 καλύτερες ομάδες της Summer Development League βρίσκονται οι Iron Maidan, καθώς για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική του πέμπτου ομίλου κέρδισαν εύκολα τους AlsoupoLions με 52-46 στο Basketaki Arena!

Από πολύ νωρίς οι Iron Maidan έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και με 5 πόντους του Κόντη, 4 του Μίμη Μακρή και 3 του Μένιου Μαλτέζου, προηγήθηκαν με 17-2! Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Αγαπητός.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού οι AlsoupoLions έλυσαν το επιθετικό τους πρόβλημα και με 6 πόντους του Παπαδάκη, παρέμειναν ζωντανοί. Τελικά οι πράσινοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 29-16, με τον Κόντη να συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 4 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Λιοντάρια" έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Πάτα και τρίποντο του Κατσαχνιά, μείωσαν στους 8, 37-29. Λίγα πράγματα επιθετικά για "Μαϊντανούς" στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Θοδωρή Μαλτέζο να σκοράρει 4 πόντους και τους Μίμη Μακρή - Βελιώτη να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 37-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Iron Maidan είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κόντη, Μίμη Μακρή και Άρη Μακρή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-46. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αγαπητός, Σπανός, Κατσαχνιάς και Πάτας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 21/46 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/52 δίποντα και 2/33 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 6 λάθη.

Betsson mvp των Iron Maidan ο Μίμης Μάκρης με 16 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 8/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των AlsoupoLions ο Πάτας με 10 πόντους, έχοντας 5/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Iron Maidan (Μακρής Μ.): Βελιώτης 6, Γεράκος 4, Κόντης 13, Μακρής Μ. 16, Μακρής Α. 4, Μαλτέζος Μ. 3, Μαλτέζος Θ. 6 (1)

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Κατσαχνιάς 8 (2), Βενιζέλος 4, Αγαπητός 8, Πάτας 10, Μαγκώνης 2, Μαρκέτος 4, Παπαδάκης 6,  Σπανός 4

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ξεκίνημα των Iron Maidan, που έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι!