18/12/2023
Thunder 19 9 14 14 11 67 -
Athens Crips 13 16 21 16 7 63 -

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Thunder!

Ένα τρομερά ενδιαφέρον παιχνίδι και δυο ομάδες πραγματικά ισάξιες, με τη Thunder να επικρατεί με 67-63 στην παράταση των Athens Crips, στο Περιστέρι, για την Master κατηγορία της διοργάνωσης!

Δύσκολα τα πράγματα για τους Athens Crips επιθετικά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τη Thunder να παίζει τρομερή άμυνα, αναγκάζοντας τους φιλοξενουμενους να σκοράρουν τους 4 πρώτους πόντους τους με βολές του Γκουγκούση 3 λεπτά πριν το τέλος της, με τους Πέππα, Αγγελόπουλο και Κλήμο να βρίσκουν από νωρίς ρυθμό για Thunder, για το 19-13 πρώτου δεκαλέπτου. Ο Γκουγκούσης συνέχισε να είναι... μαγικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αργυρούλης ανέλαβε το να μοιράσει το παιχνίδι και οι Crips το γύρισαν για τα... καλά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-29 για τους φιλοξενούμενους.

Το παιχνίδι ανέβασε ένταση, η Thunder... αποφάσισε να περάσει τη μπάλα στον Κλήμο και μείωσε προς στιγμήν, με τον Γκουγκούση για Crips όμως να καίει πραγματικά, να εκτελεί από τα 6.75, να τρέχει στο ανοιχτό γήπεδο και να είναι υπεύθυνος για το 42-50 τρίτης περιόδου. Ξεκάθαρα! Με τον Κλήμο να δίνει μυθικές μάχες κάτω από τα δύο καλάθια και τον Κούρτη να είναι λίρα... εκατό στον αιφνιδιασμό, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (56-56), όπου η Thunder στις λεπτομέρειες φάνηκε πιο ψύχραιμη, παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 67-63.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κλήμος με 19 πόντους, 24 ριμπάουντ, 5 λάθη. Από τους Crips ξεχώρισε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/46 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 11/17 βολές, 54 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5κλεψίματα, 2 κοψίματα, 23 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/52 δίποντα, 2/32 τρίποντα, 13/19 βολές, 39 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 15 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 7 λάθη.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 1, Γεωργίου 5, Ζαΐμης 12, Ζαράνης 5, Κλήμος 19, Κούρτης 7, Πέππας 8, Τζούρτος 6, Χόντος 4.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Αργυρούλης 14, Γιγουρτάκης 6, Γκουγκούσης 35, Κουρκουλής 4, Μαρακάκης 2, Παπαδόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που παρακολουθήσαμε!