09/10/2019
Patras Havalakers 21 21 19 16 - 77 -
Falcons 7 17 11 10 - 45 -

Εύκολη επικράτηση και 2/2 οι Havalakers!

Το βράδυ της Τετάρτης, έλαβε μέρος ο αγώνας ανάμεσα σε Havalakers και Touvlakers. Το παιχνίδι ήταν πολύ μονότονο, με την ομάδα του Ροκανά που απουσίαζε, να παίρνει μια έυκολη νίκη με σκορ 77-45 και να διαλύει τους φιλόδοξους Touvlakers.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της απόλυτης κυριαρχίας των Havalakers στο παρκέ ήταν η πρώτη περίοδος του αγώνα. Με όλη την πεντάδα να παίζει εξαίσια άμυνα, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 15-0 και δεν άφησαν τους Touvlakers να σκοράρουν στα πρώτα 8 λεπτά του παιχνιδιού. Ο Δημητριάδης ξεκόλλησε την ομάδα του από το 0, με τον Ασπρούλια να βάζει 2 συνεχόμενα καλάθια για το τελικό 21-7 της περιόδου.

Καλύτεροι παρουσιάστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι. Με τον Θεοδωρακόπουλο να τους εμψυχώνει, οι Touvlakers μπήκαν δυνατά και έβαλαν 17 πόντους σε αυτά τα δέκα λεπτά. Παρόλα αυτά, ο Χρυσανθόπουλος δεν μάσησε και σε κάθε εύστοχο καλάθι των Touvlakers απαντούσε. Έτσι, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα να δείχνει 42-24 υπέρ των περσινών φιναλίστ

Οι Havalakers ήξεραν ότι το μόνο που χρειάζονταν, ήταν να συντηρήσουν την διαφορά της τάξεως των 18 πόντων και θα κέρδιζαν. Αυτό και έγινε. Με τον Παπαδόπουλο οδηγό (9 πόντοι) και με τον Χρυσανθόπουλο να ακολουθεί (5), οι Havalakers κλείδωσαν το παιχνίδι με σχετική άνεση. Οι Ασπρούλιας και Δημητριάδης προσπάθησαν να κατεβάσουν την διαφορά σε λογικά πλαίσια αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η τελευταία περίοδος ήταν μάλλον διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Havalakers έκαναν συντήρηση δυνάμεων, το διασκέδασαν και πήραν εν τέλει μια πολύ εύκολη νίκη. Στην αντίπερα όχθη οι Touvlakers γνώρισαν μια βαριά ήττα στην πρεμιέρα και μένει να δούμε πως θα αντιδράσουν στην επόμενη αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Χρυσανθόπουλος με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ (4-9), έχοντας 6/9 δίποντα (66,6%), 1/2 τρίποντα (50%), 3/4 βολές (75%), 3 ασσίστ, 4 κλέψιμο και 2 λάθη σε 34:28 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο «ζογκλέρ» Ανέστης Δημιτριάδης με 12 πόντους, έχοντας 2/12 δίποντα (16,7%), 2/5 τρίποντα (40%), 2/2 βολές (100%), 7 ριμπάουντ (1-6), 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 38:29 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 21/42 δίποντα (50%), 9/29 τρίποντα (31%), 8/13 βολές (61,5%), 43 ριμπάουντ (10-33), 16 ασσίστ, 15 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 16 λάθη. Οι Touvlakers είχαν 14/49 δίποντα (28,6%), 4/22 τρίποντα (18,2%), 5/10 βολές (50%), 45 ριμπάουντ (10-35), 6 ασσίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 23 λάθη.

Havalakers (Παπαδόπουλος): Λεονάρδος 12, Παπαδόπουλος 19, Χρυσανθόπουλος 18 (13 ριμπ), Κυρσανίδης 3, Μακρής 9, Κωνσταντακόπουλος, Κολιόπουλος 16, Ζησιμάτος 7.

Touvlakers (Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας, Στολάκης 2, Δημητριάδης 12, Ιωάννου 7, Πούλος 2, Ασπρούλιας 13, Ζυγομαλάς, Συφάκης 2, Κωστούλας 6, Θεοδωρακόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Η δεινότητα  του Παπαδόπουλου, που από πέρσι αποτελεί έναν από τους κορυφαίους του πρωταθλήματος!