15/04/2022
Άξονας BC - - - - - - -
Above The Rim - - - - - - -

Εύκολη νίκη και ημιτελικά για τον Άξονας BC!

Ο Άξονας κατάφερε να εξασφαλίσει μια θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης επικρατώντας των Above The Rim με σκορ 84-65.

Σε ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρώτο δεκάλεπτο ο Άξονας παρά τις προσπάθειες του να παίξει γρήγορα οι Above έμειναν κοντά στο σκορ και με ένα τρίποντο του Πάπια το σκορ θα φτάσει στο 19-18 , όμως με ένα καλάθι του Αχτσή στο τέλος της περιόδου θα κάνει το σκορ 20-18. Οι Above παίζοντας ένα πολύ όμορφο μπάσκετ κυρίως κοντά στην ρακέτα θα μπορέσει να ισοφαρίσει με καλάθι του Ντίσλη όμως με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο του Ερμείδη ο Άξονας θα περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ για μόλις 3 πόντους. Έτσι ο Άξονας με ένα πολύ καλό σερί πόντων θα διευρύνει ακόμα περισσότερο την διαφορά και με ένα καλάθι του Κωστακίδη από φοβερή ασίστ του Αχτσή το σκορ θα φτάσει στο 41-27 το οποίο θα είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο πλέον ο Άξονας απλά ήθελε να συντηρήσει την διαφορά και με ένα πολύ ωραίο και ανοιχτό παιχνίδι με πολλά καλάθια στο αιφνιδιασμό θα κάνει το σκορ 65-44 με αυτό να είναι και το επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Τίποτα ουσιαστικό δεν θα αλλάξει στην τελευταία περίοδο καθώς οι εξαντλημένοι Above δεν θα μπορέσουν να πλησιάσουν στο σκορ και έτσι ο Άξονας θα πάρει την νίκη με τελικό σκορ 84-65.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωστακίδης Θοδωρής ο οποίος πέτυχε double double βάζοντας 21 πόντους και μαζεύοντας 11 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Above άξιος αναφοράς είναι ο Ντίσλης Γιώργος ο οποίος έκανε και αυτός double double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξονας: Αχτσής 25 (2) , Ερμείδης 23 (5) , Σαρόγλου 2 , Κωστακίδης 21 (1) , Κυπριανίδης 6 , Γκόφας 2 , Γκάτζιος , Μαργώνης 5

Above The Rim: Ζανδές 4 , Τζιούφας 2 , Κύρκος 3 (1) , Αναστασιάδης 2 , Ντίσλης 24 , Κατάκης 7 , Κοντογιώργος 4 , Πάπιας 19 (4)