17/09/2021
Lyonmen 2 4 4 9 - 67 -
Skroutz 24 16 16 11 - 19 -

Εύκολη πρεμιέρα για Lyonmen!

Με την ομάδα του Νίκου Ψυχογιού να είναι σοβαρή από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμετρησης, οι Lyonmen επικράτησαν των Skroutz με σκορ 19-67 και ξεκίνησαν νικηφόρα την πορεία τους στο κύπελλο.
Το πρώτο δεκαλεπτο ανήκε στον Τσιάκα, ο οποίος με απανωτούς πόντους και όμορφες προσπάθειες στην αρχή της αναμέτρησης, έβαλε μπροστά την παρέα του (απόντα) Κώστα Δημητρίου, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 2-24.
Η είσοδος του Κώτσου έδωσε ενέργεια και γρήγορη μετάβαση στο άλλο μισό για τα Λιοντάρια, με τον Πουλή από την άλλη να σκοράρει για Skroutz, μη μπορώντας όμως να ανατρέψει το 6-40 με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο.
Ο Καλαποθαράκος ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ο Τζουβάνας καθάριζε τα ριμπάουντ και οι Lyonmen διατηρούσαν τον ρυθμό του αγώνα σε υψηλό τέμπο, αυξάνοντας τη διαφορά, κλείνοντας παράλληλα το τρίτο δεκαλεπτο στο 10-56.
Βαρβιτσιώτης και Παπαδόπουλος έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν απέναντι στην καλή χθες άμυνα των φιλοξενουμενων, με την εκτενή διαφορά στο σκορ να επιτρέπει όμορφες φάσεις και ελεύθερο μπάσκετ και στην τελευταία περίοδο, με το τελικό σκορ αγώνα να είναι το 19-67, με τη νίκη να πηγαίνει στους Lyonmen.
Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Καλαποθαράκος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, μια ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Skroutz ξεχώρισε ο Αναστάσιος Παπαδόπουλος με 7 πόντους, μια ασίστ, 5 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι Skroutz είχαν 8/51 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 0/6 βολές, 40 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 15 λάθη. Οι Lyonmen είχαν 28/54 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 3/5 βολές, 52 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη.