02/12/2022
Spacers 8 6 5 3 - 22 -
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 13 7 9 11 - 40 -

Εύκολο πέρασμα των Seattle Superψωνια!

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για τους Seattle καθώς μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν ένα μεγάλο σερί πόντων και να πάρουν το προβάδισμα που αναζητούσαν. Οι Spacers από την άλλη όμως μπόρεσαν και αυτοί μετά από κάποιες άστοχες προσπάθειες να πετύχουν κάποια σημαντικά καλάθια και να κρατήσουν την διαφορά σε επίπεδα που μπορούσαν να διαχειριστούν καθώς η διαφορά έμεινα στους 5 πόντους.

Ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο έπεσε και για τις δύο ομάδες καθώς τόσο οι Seattle όσο και οι Spacers δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τους ίδιους ρυθμούς με πριν και με αρκετά άστοχα σουτ αλλά και καλές άμυνες το σκορ έμεινε χαμηλά. Αυτοί που στάθηκαν πιο τυχεροί όμως ήταν οι Seattle οι οποίοι μπόρεσαν με τον Ακριτόπουλο να κρατήσουν την διαφορά που είχαν χτίσει.

Πλέον τα Superψωνια είχαν βρει τον ρυθμό τους και το μόνο που είχαν να κάνουν ήταν να κρατήσουν την διαφορά κάτι που μπόρεσαν να κάνουν και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς η ομαδική προσπάθεια τους έκανε την διαφορά να ανέβει ακόμα πιο πολύ και σε συνδιασμό με την φοβερή άμυνα πήρανε βραχεία κεφαλή. Οι Spacers δεν μπόρεσαν να ανταποδώσουν το ίδιο καθώς τα καλάθια του Μασμανίδη δεν ήταν αρκετά και έτσι η υπόθεση νίκη γινόταν ολοένα και πιο δύσκολη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστικε κυρίως από τις προσπάθειες των Spacers για να γυρίσουν το παιχνί όμως τα αρκετά άστοχα σουτ δεν τους άφησαν κάποιο περιθώριο νίκης καθώς κατάφεραν να πετύχουν μόνο 3 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο. Έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Seattle με τελικό σκορ 22-40.

MVP του αγώνα είναι ο Χρήστος Ακριτόπουλος ο οποίος πέτυχε 7 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Spacers άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Μασμανίδης ο οποίος πέτυχε και αυτός 7 πόντους και πήρε 4 ριμπάουντ.

Spacers: Κελέσογλου 2 , Κωνσταντινίδης 4 , Τζίγκας 3 , Γκλαβέρης , Πιλίσκιν , Αθανασιάδης , Μίμης 3 (1) , Μασμανίδης Ι. , Μπουρούδης , Μασμανίδης Γ. 7 (1) , Παπανικολάου , Παπάζογλου 3

Seattle Superψωνια: Εμμανουηλίδης , Ακριτόπουλος 7 (1) , Παπαδημητρίου 2 , Ιωαννίδης , Μαλακώζης 9 (1) , Φανουλάς 4 , Νταμπούδης 2 , Μουράτης 4 (1) , Τοπαλίδης 2

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Seattle SuperΨωνια.