09/01/2020
Ice Cream Lovers 9 16 9 11 - 45 -
Patras LakiStars 11 13 17 14 - 55 -

ΦανταSTARικοι!!!

Οι Ice Cream Lovers αναμετρήθηκαν με τους Patras Lakis Stars. Το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον, με τις 2 ομάδες να παλεύουν από το 1ο έως και το τελευταίο λεπτό. Οι Stars όμως με τον Μαρκόπουλο οδηγό πήραν την νίκη και το πρώτο ροζ για το 2020 με σκορ 55-45!

Μέτρια επιθετικά ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Οι παίχτες εμφανώς «κρύοι» προσπάθησαν να βρουν ρυθμό με Το βράδυ της Πέμπτης, στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, στον Καστελόκαμπο, οι Ice αποτέλεσμα να γίνουν πολλά λάθη αλλά και φάουλ. Για τους Lovers από 2 πόντους είχαν οι Ταπεινός, Μαραγκός, Αραμπατζής και Στεφανάτος ενώ 4 είχε ο Μαρκόπουλος για το 9-11 του 1ου δεκαλέπτου.

Τα πράγματα συνεχίστηκαν με τον ίδιο ρυθμό στην 2η περίοδο. Αν και το τέμπο έγινε πιο γρήγορο οι ομάδες κυνήγησαν το καλάθι μέσω οργανωμένων επιθέσεων. Μαυρογιαννάκης και Στεφανάτος (από 5 πόντοι), έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους αλλά οι εξαιρετικοί Τζελέπης και Αγγελόπουλος Κ. μείωσαν για τα αστέρια.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό για την ομάδα του coach Αγγελόπουλου Γ. Με τον Μαρκόπουλο να δείχνει τον δρόμο, τα «αστέρια του Λάκη» δημιούργησαν μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων και έδειξαν ότι μπορούν να παίξουν πολύ καλό και οργανωμένο μπάσκετ. Στην αντίπερα όχθη, οι Lovers αρκέστηκαν στα σουτ του Αραμπατζή.

Με την διαφορά στους 5 πόντους όλα θα κρίνονταν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι περσινοί πρωταθλητές παρά τις πολλές απουσίες προσπάθησαν να μειώσουν αλλά οι Αγγελόπουλος και Μαρκόπουλος ήταν του hard too die. Ως αποτέλεσμα, οι Stars πανηγύρισαν την 1η τους νίκη για το 2020 με σκορ 45-55 απέναντι σε μία πολύ καλή κι δουλεμένη ομάδα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Μαρκόπουλος με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ (0-3), 1 ασίστ και 4 λάθη σε 22:28 λεπτά. Σούταρε 7/8 δίποντα (87,5%). Για τους ICL ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μαραγκός με 4 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 30:09 λεπτά. Σούταρε 2/4 δίποντα (50%).

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 14/33 δίποντα (42,4%), 4/19 τρίποντα (21,1%), 5/12 βολές (41,7%), 25 ριμπάουντ (5-20), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 5 λάθη. Οι Lakis Stars είχαν 23/42 δίποντα (54,8%), 2/12 τρίποντα (16,7%), 3/6 βολές (50%), 34 ριμπάουντ (6-28), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 12 λάθη.

Ice Cream Lovers (Μιχαλόπουλος): Μαυρογιαννάκης 5, Αλεξανδράτος 4, Ταπεινός 8, Βασιλείου 3, Αγγελής 3, Τσαρμπόπουλος 6, Στεφανάτος 7, Μαραγκός 4, Κρίμπας, Αραμπατζής 5.

Lakis Stars (Αγγελόπουλος Γ.): Αξιώτης 2, Σκίτσας, Κόκκινος 9, Παπαφλωράτος 3, Μαρκόπολος 14, Καμπάσης 4 (8 ριμπ), Τσαγκρώνης 6, Αγγελόπουλος 10, Τζελέπης 6.

Τι μας άρεσε: Το οργανωμένο παιχνίδι των Stars!