29/06/2022
Fat Ballers 18 25 19 27 - 89 -
Sicarios BC 27 20 28 11 - 86 -

Φανταστική εμφάνιση και πρωτιά για τους Fat Ballers!

Έναν πραγματικά συναρπαστικό αγώνα μας χάρισαν και οι δύο ομάδες δείχνοντας μας τι αξίζουν καθώς οι Fat Ballers κατάφεραν να γυρίσουν όλο το παιχνίδι σε ένα ματς ροντέο και θα κερδίσουν απέναντι στους φανταστικούς Sicarios I.T.G. με σκορ 89-86 έχοντας έτσι το απόλυτο ρεκόρ και παίρνοντας την πρώτη θέση στον όμιλο.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και για τις δύο ομάδες οι οποίες υιοθέτησαν ένα γρήγορο στιλ παιχνιδιού πετυχαίνοντας το ένα καλάθι πίσω από το άλλο δημιουργώντας έναν πραγματικά ασύλληπτο ρυθμό. Οι Fat Ballers από την μια με τον Χατζηβρέττα και τα πολλά τρίποντα του θα μπορέσουν να ανεβάσουν το σκορ , από την άλλη όμως οι Sicarios θα είναι πιο τυχεροί και με αρκετά εύστοχα σουτ του Μητσάκη θα μπορέσουν να αναπτύξουν μια διαφορά 9 πόντων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα συνεχίσει στο ίδιο γρήγορο τέμπο και για τις δύο ομάδες πετυχαίνοντας εξαιρετικά καλάθια κάνοντας το ματς ένα πραγματικό ροντέο με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ , εδώ όμως είναι που οι Fat Ballers πρώτα με την άμυνα τους και δεύτερον με τα εύκολα καλάθια τους θα μπορέσουν να πλησιάσουν στους 4 πόντους απειλώντας πλέον τους Sicarios.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Sicarios θα βρουν και πάλι την προηγούμενη αποφασιστικότητά τους και έτσι με τον Σπυρόπουλο αλλά και τον Παπαθανασίου να ξεπερνούν τους 10 πόντους θα ξανά πάρουν πίσω την διαφορά. Το μόνο που θα καταφέρουν οι Fat Ballers είναι να μείνουν σχετικά κοντά στο σκορ δημιουργώντας έτσι ένα έξτρα άγχος στους φιλοξενούμενους.

Και έτσι όλα θα κριθούν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο στην οποία οι παλμοί και η ένταση εκτοξεύτηκαν κατακόρυφα δημιουργώντας έτσι κάποιες εντάσεις μεταξύ των παιχτών , οι Fat Ballers θα μπορέσουν να εκμεταλλευτούν την σύγχυση των Sicarios και με βάση το ομαδικό παιχνίδι αλλά και την υπεράνθρωπη προσπάθεια τους όχι μόνο θα φτάσουν κοντά στο σκορ αλλά θα μπορέσουν να περάσουν και μπροστά στο σκορ λίγα λεπτά πριν από το τέλος. Έτσι παρά τις προσπάθειες των Sicarios να ανακάμψουν οι Fat Ballers θα φύγουν νικητές αγκαλιά με αυτή την σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 89-86.

MVP του αγώνα είναι ο Νίκος Χατζηβρέττας ο οποίος πέτυχε 30 πόντους έχοντας το απόλυτο στα τρίποντα με 6/6.

Για την ομάδα των Sicarios όμως άξιος αναφοράς είναι ο Γιάννης Μητσάκης ο οποίος πέτυχε double double με 21 πόντους και 12 ασίστς.

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 30 (6) , Μουστόπουλος 1 , Μήτκος 7 (1) , Καραγιαννίδης 17 (4) , Καλφαλίδης 4 , Γιαχανατζής 13 (1) , Εδιρνελής 4 , Καλονικίδης 9 (1) , Παπαστεφάνου 4

Sicarios I.T.G. : Λεφάκης , Ρέμπελος 11 (1) , Παπαθανασίου 16 (2) , Μητσάκης 21 (4) , Σπυρόπουλος 27 (5) , Πανταζής 3 , Συμεωνίδης 8