26/11/2021
Athens Pistols 12 19 16 15 - 61 -
Old School 11 13 11 20 - 55 -

Φασουλάκη – Φασουλάκη, γεμίζει το σακουλάκι

Δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη συνολικά νίκη για τους Athens Pistols στον πρώτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Old School με 61-55, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Φασουλάκη με 28 πόντους!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 12-11 υπέρ των Athens Pistols, μετά από 4 πόντους του Φασουλάκη και βοήθειες των Κόκκαλη, Ρήγα, Καρνάβα και Δαλίτσικα. Ο Κωστής με 6 πόντους, ο Γαϊτάνος με 3 και ο Αντωνέλος με 2 ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι, αν και έχασαν για λίγο την ηρεμία τους όταν είδαν τους Μπαλωμένο και Δαλίτσικα να φορτώνονται από νωρίς 4 φάουλ έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 31-24, έπειτα από 7 πόντους του Καρνάβα και άλλους τόσους του Φασουλάκη. Τους Old School κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Μπινιάρης και Κωστής με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τα Πιστόλια με ηγέτη τον Φασουλάκη με ακόμη 9 πόντους, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 47-35. Ο Μπινιάρης με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των μπλε στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 47-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Φασουλάκη (8π) και Κόκκαλη (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 61-55! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Old School, ωστόσο οι 11 πόντοι του Γαϊτάνου και οι 7 του Κωστή δεν ήταν αρκετοί, πλησιάζοντας μέχρι και στους 5, 56-51!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 17/22 βολές, 19/47 δίποντα και 2/19 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 8 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/23 βολές, 10/38 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Κορυφαίος των Athens Pistols ο Φασουλάκης με 28 πόντους (double-double), έχοντας 11/13 βολές, 7/13 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Old School ο Κωστής με 19 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 3/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Φασουλάκης 28 (1), Μπαλωμένος, Καρνάβας 11 (1), Δαλίτσικας 5, Ρήγας 5, Κόκκαλης 10, Βρυώνης 2

Old School (Καρακίτσος): Κωστής 19 (2), Γαϊτάνος 16 (1), Ηλιάδης 2, Μπινιάρης 11 (2), Αντωνέλος 4, Φιλιππόπουλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Γιώργου Φασουλάκη!