14/12/2021
Saint Pauli 2 11 8 12 - 33 -
Pitbulls BC 5 11 10 11 - 37 -

Φεντιουκόβ για… φίλημα!

Με τον ψηλό των Pitbulls να κάνει πραγματικό… πάρτυ κάτω από τα δύο καλάθια και τον Γιαννόπουλο να ακολουθεί σε απόδοση, τα Pitbulls επικράτησαν με 33-37 της Saint Pauli, στο κλειστό του ΣΕΦ.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη χαμηλή συγκομιδή πόντων να μην περιγράφει ξεκάθαρα τον όμορφο ρυθμό που είχε το παιχνίδι, με τους Φεντιουκόβ και Πανταζή να ξεχωρίζουν για Pitbulls και Pauli αντίστοιχα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 2-5 για Pitbulls.
Ο Ματετζόγλου ο Κώστας θέλησε να προσφέρει χείρα βοηθείας στον Πανταζή και τα κατάφερε, με την Saint Pauli να περνά μπροστά στο σκορ και να παίρνει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Φεντιουκόβ όμως με συνεχόμενους πόντους και ριμπάουντ, έδωσε πάλι τα ηνία στα Pitbulls, με την ομάδα του να μπαίνει μπροστά με 13-16 για ημίχρονο.
Πάρα την αστοχία στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ πολύ καλός, με τον Πανταζή και τον Κοντό να προσπαθούν σε πρώτο χρόνο να χτυπήσουν τις αργές επιστροφές των Pitbulls. Η συνολική καλή παρουσία τους όμως στην επίθεση, τους κρατούσε μπροστά στο σκορ με 21-26 για τρίτο δεκάλεπτο.
Ο Γιαννόπουλος το πήρε… προσωπικά και με συνεχόμενους πόντους μετά από προσωπικές ενέργειες, έδωσε αέρα 6 πόντων στα Pitbulls, προβάδισμα που στη συνέχεια κράτησαν, φτάνοντας στην επικράτηση με τελικό σκορ 33-37!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαλεντίν Φεντιουκόβ, με 13 πόντους, 28 (!) ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και ένα λάθος. Από Pauli ξεχώρισε ο Γιώργος Κουλούρης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/46 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 1/5 βολές, 42 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/55 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 2/9 βολές, 62 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη.