16/12/2021
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 22 17 16 14 - 68 -
Somalia Pirates 19 14 19 9 - 61 -

Φιγουράρει στην κορυφή ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Την Τετάρτη το βράδυ στα Άνω Λιόσια, σε ένα παιχνίδι ταχύτατο και με ωραίες φάσεις εκατέρωθεν, ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης κατάφερε να κερδίσει δύσκολα τους Somalia Pirates με 69 – 61 και πέρασε στην κορυφή του πρώτου ομίλου της Μaster.

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να δίνουν βάση στην επίθεση και το σκορ να είναι 22 – 19. Το δίδυμο Τογγαλίδη και Μαγκανιάρη με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα, έβγαινε μπροστά για τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη, ενώ τους εξαιρετικούς Σομαλούς , κρατούσαν κοντά Παπαηλιού με 8 πόντους και Ζαχαράκης με 5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σομαλοί προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με τον Παπαηλιού να συνεχίζει την πολύ καλή του εμφάνιση με 6 πόντους και τους Ζαχαράκη – Νικολουζάκη να βάζουν από 4. Ο Βασδέκης έπαιζε με τον γνωστό του γρήγορο τρόπο στην επίθεση και με τον Τογγαλίδη να ηγείται στην επίθεση με 9 πόντους και τους Συκάρη(4), Μαγκανιάρη και Μουτεβελή να βάζουν το λιθαράκι τους, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39 – 33.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Μαγκανιάρη για τους γηπεδούχους, αλλά στην συνέχεια ο Παπαηλιού πήρε από το χεράκι με 6 πόντους τους κόκκινους που μείωσαν σε 42 – 41. Κυριακίδης – Τογγαλίδης έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους για να έρθουν Ζαχαράκης – Παπαηλιού με 4 πόντους έκαστος να κάνουν το 45 – 48. Σε εκείνο το σημείο ήρθε ένα ξέσπασμα για τον Βασδέκη, με τον Τογγαλίδη να βάζει ακόμα 5 πόντους και τους Κυριακίδη με τρίποντο, Μουτεβέλη να ακολουθούν για το 55-52.

Μαγκανιάρης(5) και Τογγαλίδης έτρεξαν ένα μίνι σερί 7 – 0 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου για τους γηπεδούχους, αλλά η γρήγορη αντίδραση των Σομαλών με Παπαηλιού(4), Ζαχαράκη και Νικολουζάκη , έκαναν το σκορ 62 – 59. Στα 3 λεπτά που απέμεναν για την λήξη του παιχνιδιού, Μουτεβελής με τρίποντο, Τογγαλίδης και Μαγκανιάρης υπέγραψαν την νίκη του Αρχιστράτηγου Βασδέκη, καθώς το δίποντο του Νικολουζάκη δεν έφτανε(69-61).

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αρίστος Τογγαλίδης με 28 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Παπαηλιού με 30 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Βασδέκης είχε 20 / 47 δίποντα, 8 / 28 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Οι Σομαλοί είχαν 27147 δίποντα, 1 / 21 τρίποντα, 4 / 8 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 18 λάθη.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Μαγκανιάρης): Τογγαλίδης 28(7ρ.), Μουτεβελής 7, Κυριακίδης 5, Λιοφάγος 5, Μαγκανιάρης 20(9ρ.), Συκάρης 3(10ρ.).

Somalia Pirates(Βελιβασάκης): Πιτίδης 2, Παπαηλίου 30(8ρ.), Στραβοπιεράκος 2, Σταματέας , Ζαχαράκης 17(14ρ.), Νικολουζάκης 10(10ρ.), Ντούλης(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο απίστευτος ρυθμός του αγώνα.