10/03/2022
Αμφιδέξιοι 20 7 4 23 - 54 -
Gerakas Hawks 9 9 12 11 - 41 -

Φιγουράρουν στη κορυφή οι Αμφιδέξιοι!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League , οι Αμφιδέξιοι πραγματοποίησαν την ενδέκατη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Gerakas Hawks με 54-41 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Γκατζιώρα   , αφού βοήθησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έκλεψε μπάλες ,  μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 17 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν  προβάδισμα έντεκα πόντων , 12-1 , ενώ με απόλυτους πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο , Στουρνάρα και Φωτόπουλο έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 20-9  . Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Παπαδόπουλος  με 7 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Τοπούζογλου είχε 6 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη πρωτοπορία  καθ’ όλη τη διάρκεια της  , καθώς το μόνο που κατάφερε ο Πικάσης και παρέα του ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους εννέα πόντους  , 23-14 και 25-16 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 27-18 υπέρ των γηπεδούχων  . Ο Παπαδόπουλος σε αυτό το διάστημα  πέτυχε 4 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Γκόρος είχε 6 .

Στην τρίτη περίοδο οι Gerakas μπήκαν στο παρκέ έτοιμοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους , καθώς έβγαλαν σπουδαίες άμυνες ,  έλεγξαν τα ριμπάουντ και με  πρωταγωνιστές  τους Αβαράκη , Τοπούζογλου και Γκόρο έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία , 29-29 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει στο μείον ένα 31-30  . Οι Γκατζιώρας και Φωτόπουλος πέτυχαν από 2 πόντους  , ενώ ο Αβαράκης είχε 5 .

Αν το  τελευταίο δεκάλεπτο είχε ονοματεπώνυμο αυτό θα ήταν του Δημήτρη Γκατζιώρα , καθώς ο guard των γηπεδούχων σε δέκα λεπτά αγώνα είχε 9 πόντους , 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα , βοηθώντας κατά αυτόν τον τρόπο την ομάδα του να πετύχει την ενδέκατη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με σκορ 54-41 , μια νίκη που τους έφερε να φιγουράρουν στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα . Πρώτος σκόρερ ο εξαιρετικός Γκατζιώρας με 9 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Γκόρος  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γκατζιώρας με 17 πόντους , 14 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Δημήτρης Γκόρος  είχε 21 πόντους , 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα .

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 18/42 δίποντα , 5/21 τρίποντα , 3/6 βολές , 35 ριμπάουντ , 9 ασίστ , 8 κλεψίματα , 4 κοψίματα και 15 λάθη , ενώ οι Gerakas Hawks  είχαν 9/32 δίποντα , 4/33 τρίποντα , 11/25 βολές , 47 ριμπάουντ , 5 ασίστ , 7 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 13 λάθη .

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Μαρκέτος 2 , Στουρνάρας 6 , Μπραουδάκης 2 , Φωτόπουλος 17 , Παπαδόπουλος 17 , Γκατζιώρας 17  .

Gerakas Hawks(Πικάσης) : Γκόρος 21 , Πικάσης , Κατσαμάκης 2 , Αβαράκης 7 , Τοπούζογλου 9 , Τζελέπης , Βουλομάνος 1 , Χαλκίδης 1 , Χατζηδάκης  .

Τι μας άρεσε : Το τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο του Δημήτρη Γκατζιώρα !