14/02/2020
Beerokoillers 18 7 9 21 - 55 -
Athens 81ers 7 19 17 8 - 51 -

Φιλί ζωής με ανατροπή οι Beerokoillers!

Την Πέμπτη το βράδυ 13 Φεβρουαρίου στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, οι Beerokoillers αν και βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 11 πόντους, με μεγάλο πάθος και επιμονή γύρισαν το ματς επικρατώντας με 55 – 51 των 81ers μένοντας ζωντανοί στην υπόθεση παραμονή!

Οι Beerokoillers άνοιξαν το σκορ του αγώνα με Λιακόπουλο και Σ.Παγίδα και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Ευθυμίου και Πετρόπουλο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και με Σ.Παγίδα, Κ.Παγίδα, Μανδηλαρά, Λιακόπουλο(4) και Ψεματίκα προηγήθηκαν με 18 – 7 των 81ers που σκόραραν με Δεβετζόγλου και Λάμπρου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Beerokoillers σκόραραν μόνο 7 πόντους με Λιακόπουλο(4) και Σ. Παγίδα , με αποτέλεσμα οι 81ers που βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με 10 πόντους του Ευθυμίου, 4 του Πετρόπουλου και βοήθειες από Λάμπρου, Παρασκευόπουλο, Κώνστα και Λάμπρου να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 25 – 26.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Beerokoillers μπήκαν με διάθεση να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με τρίποντο του Κοσμαδάκη, βολή του Κ. Παγίδα και δίποντο του Λιακόπουλου , αλλά οι 81ers με 4 πόντους του Λάμπρου, καλάθια από Πετρόπουλο, Ευθυμίου και τρίποντο του Παπαμιχαλόπουλου έγραψαν το 31-37. Στην συνέχεια Σ.Παγίδας και Ψεματίκας μείωσαν με βολές ,ενώ οι φιλοξενούμενοι με Πετρόπουλο και Κώνστα να πετυχαίνουν από τρεις πόντους ανέβασαν την διαφορά στους 9(34 – 43).

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι 81ers με Κεφαλά, Λάμπρου, Ευθυμίου και Πετρόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι κρατούσαν το προβάδισμα, ενώ για τους Beerokoillers Κ.Παγίδας, Λιακόπουλος(4) και Κοσμαδάκης μείωναν 43 – 51. Με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του ματς, οι φιλοξενούμενοι μπλόκαραν από την πιεστική άμυνα τον Beerokoillers και δεν πέτυχαν κανέναν πόντο.Έτσι οι γηπεδούχοι με τον εκπληκτικό Λιακόπουλο(6) να τους οδηγεί και βοήθειες από Ψεματίκα, Κ.Παγίδα, Κοσμαδάκη και Σ.Παγίδα , έτρεξαν σερί 12 – 0 επικρατώντας τελικά 55 – 51.

Mvp της αναμέτρησης ο φοβερός και τρομερός Απόλλωνας Λιακόπουλος με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Ευθυμίου με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά οι Beerokoillers είχαν 18 – 42 δίποντα, 4 – 15 τρίποντα, 7– 15 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι 81ers είχαν 25-53 δίποντα, 1 – 7 τρίποντα, 8– 20 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Παπαλάμπρου, Κοσμαδάκης 7 (7ας.), Σ.Παγίδας 7(3ας.), Ψεματίκας 5, Μανδηλαράς 4, Λιακόπουλος 22 (14ρ.), Κ.Παγίδας 10(11ρ.), Χαμπερής.

Athens 81ers (Ροβιθάκης):Λάμπρου 9(7ρ.), Κώνστας 4, Πετρόπουλος 13 (4ας.), Παπαμιχαλόπουλος 3, Σιδηράς, Παρασκευόπουλος 2, Δεβετζόγλου 2, Σταφυλαράκης, Κεφαλάς 4 ,Ροβιθάκης (6ρ.), Ευθυμίου 14 (9ρ.).

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα.