07/10/2019
G-vana 21 26 18 21 - 86 -
Hustlers 8 8 10 13 - 39 -

Φιλική νίκη για την G-Vana!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την G-Vana στον πρώτο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς για την τρίτη αγωνιστική επικράτησε των 5 και στη συνέχεια 4 Hustlers με 86-39 στο κλειστό του Κολωνού, με το παιχνίδι να θυμίζει φιλικό ματς, παρά επίσημο!

Με τους Καλαϊτζόγλου (7π), Τεντόμα (4π) και Γεωργακόπουλο (4π) να ξεκινούν ορεξάτοι το ματς, η G-Vana έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 21-8. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Αναγνωστόπουλος με 4 πόντους, ενώ Σκουφής και Γρίβας πρόσθεσαν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τριανταφύλλου ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη, καθώς με 7 πόντους του Ψωμιάδη, 5 του Γεωργακόπουλου και βοήθειες των Λιαδή, Καλαϊτζόγλου και Λέκκου, έφτασε στο +31, 47-16. Οι Hustlers έμειναν με 4 παίχτες λόγω τραυματισμού του Παπαδάκη, με τον Αναγνωστόπουλο να συνεχίζει να δίνει τις λύσεις στην επίθεση με 4 νέους πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τζαμαϊκανοί μεγάλωσαν την διαφορά, φτάνοντάς την στους 39 πόντους, 65-26, έπειτα από 5 ακόμη πόντους του Καλαϊτζόγλου, 4 του Χαλτούπη και τριποντάκι του Γεωργακόπουλου. Το δίδυμο Γρίβα – Αναγνωστόπουλου βρήκε τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους φιλοξενούμενους, με τον πρώτο να βάζει 7 πόντους και τον δεύτερο να εκτελεί έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 65-26!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την G-Vana να φτάνει εύκολα στη νίκη με 86-39, χάρη σε 4 πόντους του Λιάνα, 4 του Λέκκου και τρίποντο του Καλαϊτζόγλου. Ο Αναγνωστόπουλος ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους Hustlers στα τελευταία λεπτά με ακόμη 8 πόντους, φτάνοντας έτσι τους 19!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/7 βολές, 33/68 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 73 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/5 βολές, 16/59 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Mvp της G-Vana ο Λέκκος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Hustlers ο Αναγνωστόπουλος με 19 πόντους, έχοντας 8/18 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε άλλες τόσες φορές και υπέπεσε σε 8 λάθη.

G-Vana (Τριανταφύλλου): Λέκκος 12, Χαλτούπης 6, Γεωργακόπουλος 14 (2), Τεντόμας 6, Μπαρμπέρης (5 ασίστ), Λιαδής 8, Καλαϊτζόγλου 19 (2), Ψωμιάδης 13 (2), Λιάνας 8

Hustlers (Γρίβας): Σκουφής 4, Αντωνάδος 4, Αναγνωστόπουλος 19 (1), Παπαδάκης, Γρίβας 12 (1)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπασκετάκι που έπαιξαν οι δύο ομάδες!

Τι δεν μας άρεσε: Οι απουσίες των Hustlers και ο τραυματισμός του Παπαδάκη!