09/11/2019
The Jokers 17 18 14 9 - 60 -
Elitήριοι by pinguin.gr 12 4 18 11 - 45 -

Φιλιππάκος, ο απόλυτος mvp!

Οι Jokers ζευγάρωσαν τις νίκες τους στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική επιβλήθηκαν εύκολα των Elitήριων με 60-45 με τον Φιλιππάκο να υπογράφει τη νίκη της ομάδας του , αφήνοντάς τον αντίπαλο χωρίς ροζ φύλλο, ενώ διατήρησαν και την παράδοση απέναντι στην ομάδα του Κωνσταντινάκου.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Jokers, καθώς με 6/6 βολές του Κωστελέτου, 6 πόντους του Πανόπουλου και τριποντάκι του Φιλιππάκου, προηγήθηκαν με 17-12. Το δίδυμο Ξενόφου – Κωνσταντινάκου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ 2 είχε ο Λόζος.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Αγγελάκη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τους Φιλιππάκο (6π), Κανελλάκη (5π), Gaafar (4π) και Κωστελέτο (3π) να πετούν φωτιές, έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 35-16. Κόλλησαν στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κωνσταντινάκο να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι λευκοί έφτασαν μέχρι και στο +21, 40-19, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 49-34, έπειτα από 6 πόντους του Gaafar και 4 του Πανόπουλου. Τους Elitήριους κράτησαν ζωντανούς σε εκείνο το σημείο οι 11 πόντοι του Ξενόφου και οι 5 του Κωνσταντινάκου. Σκορ τρίτης περιόδου 49-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Jokers δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με τους Φιλιππάκο – Πανόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι από την περιφέρεια, έφτασαν στη νίκη με 60-45. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισε ο Λόζος, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/27 βολές,  15/57 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν άλλα τόσα λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/28 βολές, 12/39 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 25 λάθη.

Mvp των Jokers ο Φιλιππάκος με 13 πόντους,  έχοντας 1/4 βολές, 3/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Ξενόφος με 18 πόντους, έχοντας 7/9 βολές, 4/11 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Jokers (Αγγελάκης): Πανόπουλος 15 (2), Μπάλος, Βιτωράκης 1, Κάτσανος, Κανελλάκης 5 (1), Κοντοές, Γουναρόπουλος, Gaafar 14, Κωστελέτος 12, Φιλιππάκος 13 (2)

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Λαγωνικάκος, Λόζος 10, Καρδάσης 6,  Ξενόφος 18 (1), Ρηγόπουλος, Τσόκας, Παναγιωτόπουλος, Κωνσταντινάκος 11 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Jokers, αφού τέσσερις παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων!