07/12/2023
Alepoudiarides BC 18 1 13 12 - 44 -
Peristeri Trelleborg 9 13 9 6 - 37 -

Στο φινάλε χάρηκαν οι «Αλεπούδες»!

Την 2η νίκη τους στη σεζόν πανηγύρισαν το βράδυ της Πέμπτης 7 Δεκεμβρίου οι Alepoudiarides (2-7) που επικράτησαν της Peristeri Trelleborg με 44-37. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι έπρεπε στο τέταρτο δεκάλεπτο ώστε να είναι εκείνοι που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην Peristeri Trelleborg η οποία συνεχίζει το αρνητικό σερί της, φτάνοντας πλέον τις 8 συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη (1-8).

Πιο αναλυτικά, στις πρώτες στιγμές του παιχνιδιού μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ και αυτή ήταν οι Alepoudiarides. Πετράκης, Παυλάκος και Πατάκας βρήκαν σκορ και οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται 14-0. Ο Παύλου έδωσε μία μικρή ώθηση στην επίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο (18-9).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μία εύστοχη βολή του Παυλάκου, αλλά έκτοτε οι Alepoudiarides δεν σκόραραν ξανά σε ολόκληρη τη περίοδο! Ο Παύλου «πήρε φωτιά» και με σερί δικά του καλάθια οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 19-17, ενώ ο Δρακόπουλος έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στη Peristeri Trelleborg με 19-20. Ο Δαλέζος «μίλησε» τελευταίος και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 19-22.

Η διακοπή έκανε καλό στους γηπεδούχους, οι οποίοι άφησαν την κακή εικόνα του δευτέρου δεκαλέπτου πίσω τους και πήραν ξανά το προβάδισμα με 29-26. Βαγενάς και Δαλέζος έβαλαν μπροστά και πάλι την Peristeri Trelleborg (30-31), αλλά στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα «ηνία», με τον Μπέση να διαμορφώνει το 32-31.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν μία μικρή απόσταση 6 πόντων (37-31). Πατάκας και Πετράκης κράτησαν επιθετικά τους Alepoudiarides, ενώ και ο Χατζηαντωνιάδης πέτυχε ένα καθοριστικό καλάθι ώστε οι γηπεδούχοι να μην απειληθούν ουσιαστικά μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν έβγαλαν κάποια αντίδραση και κάπως έτσι οι Alepoudiarides έφτασαν στη νίκη με 44-37.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Πετράκης με 17 πόντους, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 6 ριμπάουντ. Από την Peristeri Trelleborg εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Δημήτρης Δαλέζος με 4 πόντους, 9 ασίστ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Οι Alepoudiarides μέτρησαν 17/59 δίποντα, 1/23 τρίποντα, 7/20 βολές, 56 ριμπάουντ, αλλά και 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 6 λάθη και 2 μπλοκ. Η Peristeri Trelleborg είχε 11/45 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 3/6 βολές, 50 ριμπάουντ, όπως και 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη και 5 μπλοκ.

Alepoudiarides (Τζιώτης):  Βιολιδάκης, Γιουβανάκης 2(8ρ.), Μπέσης 2(8ρ.), Πατάκας 9(18ρ.), Παυλάκος 8(6ρ.), Πετράκης 17(6ρ.), Τζιώτης, Χατζηαντωνιάδης 6(7ρ.)

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 5(3ρ.), Δαλέζος Δ. 4(9ρ.), Δρακόπουλος 12(4ρ.), Μηλιώνης, Παύλου 16(7ρ.), Τάτσης, Τσίντζας

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια που έκαναν και οι δύο ομάδες στο ματς.