27/03/2024
ΔΣΑ 13 5 7 4 - 29 -
Akarnania Warriors 9 6 13 2 - 30 -

Φινάλε για να ξεχαστεί

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος οι Akarnania Warriors κέρδισαν με 30 - 29 το ΔΣΑ.
Οι Warriors πέτυχαν την 8η νίκη τους σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα.

Ο ΔΣΑ πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 4 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +8 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τους Warriors να μειώνουν στους 3 στο ημίχρονο.

Οι Warriors έτρεξαν σερί 13 - 0 και πήραν διαφορά 10 πόντων λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως ο ΔΣΑ απάντησε με δικό του σερί 7 - 0 και πλησίασε στους 3 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι και το επιμέρους 4 - 2 έφερε τη νίκη στους Warriors.

Πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ, που παρατάχθηκε με μόλις 5 παίκτες, ήταν ο Πάνος Ρόμπολας με 13 πόντους και ακολούθησε ο Μιχάλης Σαφαρίκας με 10.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλέξανδρος Δρακούσης με 9 πόντους, ενώ Betsson MVP ήταν ο Βαγγέλης Τακτικός που μάζεψε 8 ριμπάουντ και είχε ακόμα 1 κόψιμο.

Τι μας άρεσε. Το μόνο που κρατάμε είναι ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.

Τι δε μας άρεσε. Οι δύο ομάδες είχαν πολλές απουσίες, δεν έβρισκαν εύκολα τρόπο να σκοράρουν και γενικά το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Κυριλής 2, Ρόμπολας 13(3), Σαφαρίκας 10(1), Τζωρτζόπουλος, Ψάρρης 4.

AKARNANIA WARRIORS: Αντωνιάδης 3, Δρακούσης 9(1), Κυριαζής 8(2), Μπαρμπάκης 2, Μπιτσικώκος 4, Πετρέκας 4, Τακτικός, Χριστογιάννης.