22/04/2023
G-vana 12 16 13 16 - 57 -
Intercity BC 2 19 15 8 - 54 -

Φινάλε με νίκη για την G-Vana!

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο χειμερινό πρωτάθλημα η G-Vana, καθώς για την τελευταία αγωνιστική της Development League επικράτησε της Intercity στο Athens Sports Hall.

Καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι, καθώς με καλάθια των Χαλτούπη, Θάνου και Φραγκούλη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 12-2, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Η πεντάδα της Intercity δεν είχε βρει τα πατήματά της και κυμάνθηκε σε ρηχά νερά.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με πρωταγωνιστές τους Αντωνίου και Σταματόπουλο μείωσαν σε 19-14, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η G-Vana μετά το time out που κάλεσε εσπευσμένα θύμισε ξανά την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου και με τρίποντο του Αχίύπη και δίποντα του Φραγκούλη διαμόρφωσε το υπέρ της 28-21 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Παρά το... μικροτραυματισμό του Αντωνίου, η InterCity παρέμεινε ανταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να... "ροκανίσει" την διαφορά. Οι γηπεδούχοι μπορεί να έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, όμως δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 41-36 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Θάνου και δίποντα των Νικήτα και Φραγκούλη οι γηπεδούχοι επανέφεραν την διαφορά σε... διψήφια επίπεδα και έβαλαν "ταφόπλακα" στα όνειρα των γηπεδούχων για ανατροπή. Τα τελευταία λεπτά είχαν τυπική διαδικασία, οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ χωρίς σκοπιμότητες και η G-Vana έφτασε στη νίκη με 57-54. Οι φιλοξενούμενοι που παρέμειναν ανταγωνιστικοί ως το τέλος, ξέμειναν από δυνάμεις και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Θάνος με double double και 23 πόντους (10/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/57 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/43 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 9/13 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

G-Vana (Νικήτας): Νικήτας 9, Χαλτούπης 2, Θάνος 23 (2), Αχτίπης 11 (1), Φραγκούλης 12, Λιάνας

Intercity (Σταματόπουλος): Σταματόπουλος 21, Νινος 2, Σπαής 7, Σταυρόπουλος 12 (1), Αντωνίου 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.