29/03/2024
Terroristas 12 7 16 11 - 46 -
Baca Juniors BC 18 13 6 18 - 55 -

Ιδανικό φινάλε για την Baca!

Βράδυ Παρασκευής στο κλειστό της Ζωφριάς οι Terroristas υποδέχθηκαν τους Baca Juniors, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν με 46-55 και να ολοκληρώνουν υποδειγματικά την χρονιά.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι ξεκίνημα, βρίσκοντας γρήγορα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Μαγκούτης και Τσιμποδήμος με 7 και 9 πόντους αντίστοιχα ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά στην αρχή με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν στην θέση του οδηγού με 12-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Για τους Terroristas ξεχώρισε ο Κονοφάος με 5 πόντους, κρατώντας κοντά σκορ την ομάδα του.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους Baca Juniors να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να αυξάνουν και άλλο την διαφορά. Ιδιαίτερα άστοχοι οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόνο 7 πόντους στην δεύτερη περίοδο, μένοντας πίσω στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 19-31. Εξαιρετικοί οι Μπίζος και Μαρτίνης έδωσαν αέρα 12 πόντων στην ομάδα τους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο παιχνίδι και με τους εξαιρετικούς Λίτινα και Μπίρη να βγαίνουν μπροστά, οι Terroristas με επιμέρους σκορ 16-6 δήλωσαν παρών την κρίσιμη ώρα. Οι Baca Juniors δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά σκοράροντας μόνο 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, όμως οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν και πάλι ενέργεια και με τον Γαργαλάκο να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα, έστειλαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Δύσκολη πλέον επιστροφή για τους γηπεδούχους που γνώρισαν την ήττα με 46-55.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Στέφανος Μαγκούτης με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπίρης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Terroristas (Βατικιώτης): Βατικιώτης 8, Κονοφάος 8, Λίτινας 16, Μπίρης 16, Μπουγάς,

Baca Juniors (Γαργαλάκος): Γαργαλάκος 8, Κασφίκης 4, Μαγκούτης 11, Μαρτίνης 11, Μπέζος 6, Τσαμποδήμος 15

Τι μας άρεσε: Το ωραίο κλίμα του παιχνιδιού!